Reklama

"Politico": W najbliższych dniach możliwe spotkanie Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem

Wkrótce - mowa o najbliższych dniach - może dojść do spotkania prezydentów Polski i USA - Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa - donosi serwis internetowy gazety "Politico". Według dziennika Duda prawdopodobnie uda się do stolicy USA w przyszłym tygodniu.

Wkrótce - mowa o najbliższych dniach - może dojść do spotkania prezydentów Polski i USA - Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa - donosi serwis internetowy gazety "Politico". Według dziennika Duda prawdopodobnie uda się do stolicy USA w przyszłym tygodniu.


"Politico" powołuje się na dwa źródła w amerykańskiej administracji. Jedno z nich poinformowało, że prezydent Polski przybędzie do USA "wkrótce", drugie natomiast zdradziło, że wizyta Andrzeja Dudy w Waszyngtonie może odbyć się w przyszłym tygodniu.

Spotkanie mimo pandemii?

Według dziennika urzędnicy gabinetów prezydenckich obu krajów obecnie prowadzą rozmowy w tej sprawie. "Politico" podkreśla, że Duda byłby pierwszą głową państwa, która odwiedziłaby Waszyngton od początku wybuch pandemii koronawirusa.

Gazeta pisze, że rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu John Ullyot odmówił we wtorek komentarza w tej sprawie, informacji o spotkaniu Dudy z Trumpem nie potwierdził także Departament Stanu USA. "Politico" dodaje, że rzecznik polskiej ambasady w USA powiedział, że "nie ma żadnych informacji o żadnej wizycie w najbliższych dniach".

Reklama

Na tapecie Fort Trump

Dziennik podkreśla jednak, że informację o planowanej wizycie Andrzeja Dudy potwierdził jeden z urzędników państwowych w Polsce, według którego w porządku spotkania mają znaleźć się rozmowy na temat powstania "Fort Trump", czyli stałej bazy amerykańskich żołnierzy w Polsce.

Według gazety wizyta polskiego Andrzeja Dudy, jeśli zostanie sfinalizowana, będzie okazją dla Donalda Trumpa do ogłoszenia wzrostu liczby amerykańskich wojsk, stacjonujących w Polsce. "Politico" przypomina w tym miejscu, że amerykański prezydent w poniedziałek potwierdził informacje o zredukowaniu liczby swoich żołnierzy stacjonujących w Niemczech o dziewięć tysięcy.

Co dalej z amerykańską bazą?

W poniedziałek składający wizytę na Litwie szef MSZ Jacek Czaputowicz, pytany o sprawę ewentualnej rezygnacji z Fortu Trump odparł, że są to jedynie doniesienia medialne. "Liczę, że deklaracja z czerwca 2019 r. o zwiększeniu obecności wojsk amerykańskich w Polsce zostanie zrealizowana; nie ma sygnałów ze strony administracji USA, by miało być inaczej" - powiedział szef dyplomacji.

Kilka dni temu podobna opinię wyraziła ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher, która napisała na Twitterze, że temat powstania w Polsce bazy "Fort Trump" jest nadal aktualny. "Negocjacje idą zgodnie z planem! Ich efekty będą jeszcze bardziej imponujące niż pierwotna wizja prezydenta Donalda Trumpa i prezydenta Andrzeja Dudy, dotycząca amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce" - zapewniła Mosbacher.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama