Reklama

Reklama

"Nasz Dziennik": Armia obniża poprzeczkę

Niebawem do służby w desancie czy Żandarmerii Wojskowej będą mogli trafić kandydaci niskiego wzrostu - informuje "Nasz Dziennik".

Obowiązujące od pięciu lat przepisy dotyczące kwalifikacji kandydatów do służby wojskowej, m.in. w kompaniach jednostek reprezentacyjnych Sił Zbrojnych RP, w jednostkach desantowo-szturmowych, specjalnych czy Żandarmerii Wojskowej, nie pozwalały na nabór kandydatów mających mniej niż 175 cm wzrostu.

Armia jeszcze w 2013 r. rozpoczęła procedurę dążącą do zmiany tego kryterium. Kilka miesięcy później sprawa dotarła do Małgorzaty Fuszary, pełnomocnika rządu do spraw równego traktowania. Ze skargą zwróciła się kobieta, która nie została przyjęta do służby w Żandarmerii Wojskowej, właśnie ze względu na niski wzrost. Minister postanowiła interweniować.

Reklama

Po ponad dwóch latach projekt zmiany rozporządzenia jest na etapie końcowych uzgodnień i niebawem zapewne trafi na biurko ministra. W dokumencie zapisano dopuszczalność kwalifikowania do Żandarmerii Wojskowej osób o wzroście od 155 cm. Jednak za zdolne do służby w jednostkach reprezentacyjnych uznawane będą osoby o wzroście w przedziale 178-190 cm.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy