Reklama

Reklama

Ludzie Rydzyka uczą nauczycieli

Świadkowie Jehowy to sekta, a największe zagrożenia dla młodzieży to horoskopy i wróżby - powołując się na takie dane, publicyści znani z Radia Maryja i TV Trwam uczyli pedagogów z Chełma.

Konferencja "Złudne uroki, czyli o sektach, subkulturach, wróżbach, horoskopach, magii..." - jak informmuje "Gazeta Wyborcza" - odbyła się w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 6 w Chełmie. Zorganizował ją wojewódzki ośrodek doskonalenia nauczycieli - podległy PiS-owskiemu marszałkowi województwa lubelskiego.

Reklama

Siostra Michaela Pawlik występująca w TV Trwam opowiadała nauczycielom m.in. o zgubnych skutkach wiary w reinkarnację. Andrzej Wronka, publicysta znany z mediów o. Rydzyka i prezes stowarzyszenia Effatha, które tropi sekty i zagrożenia dla wiary, dał ostrzegawczy wykład o świadkach Jehowy.

- To była żenada, ale musieliśmy pójść. Dyrektorzy nas wysłali, odmowa szefowi nie byłaby mile widziana - mówi dziennikowi nauczycielka, która słuchała wykładów.

- Poziom merytoryczny był mizerny - dodaje nauczycielka z Zespołu Szkół Zawodowych w Chełmie (kilka lat temu zmagano się tu z werbunkiem uczniów przez sektę). "Padło kilka banalnych stwierdzeń, o których wie każdy średnio rozgarnięty gimnazjalista" - twierdzi.

A co sądzą pracownicy ośrodka doskonalenia nauczycieli? "Zapraszając prelegentów, kierowałem się ich fachowością i doświadczeniem" - mówi Jan Ciepałowicz, konsultant ośrodka ds. religii i wychowania fizycznego. "Siostra Michaela i pan Wronka znają się jak chyba nikt w Polsce na tej tematyce" - podkreśla rozmówca gazety.

Joanna Grochola, dyrektor ośrodka, twierdzi: "To sami nauczyciele w ankietach, które otrzymują, zamówili zorganizowanie takiej konferencji".

Organizatorzy tłumaczą: dzieci wyjeżdżają na kolonie, obozy wędrowne i pielgrzymki. Sekty często wykorzystują okres wakacji do werbunku młodych ludzi. Dlatego to świetny moment, żeby na lekcjach wychowawczych uczyć, jak się sekty ustrzec.

Opozycja w sejmiku wojewódzkim jest oburzona. Radny Jacek Czerniak (SLD) zażądał wyciągnięcia konsekwencji wobec kierownictwa ośrodka. "Badamy sprawę. Na razie powstrzymam się od decyzji i komentarzy" - mówi "Gazecie Wyborczej" marszałek województwa Jarosław Zdrojkowski (PiS).

Dowiedz się więcej na temat: nauczyciele | TV Trwam

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje