Reklama

Reklama

Kto premierem po wyborach? Sondaże

IBRiS na zlecenie "Rzeczpospolitej" zapytał Polaków o osobę premiera po jesiennych wyborach parlamentarnych. Elektorat PiS ma kandydata. Opozycja – wręcz przeciwnie.

Elektorat PiS chce, by po wyborach Mateusz Morawiecki był szefem rządu - wynika z sondażu opublikowanego przez "Rzeczpospolitą".

W badaniu zastosowano dwa warianty - spontaniczny, w którym badani sami wskazywali kandydatów na premiera i ograniczony, w którym wybierali z proponowanej listy. 

Urzędujący premier zajmuje więc w badaniu pierwsze miejsce (32,8 proc. w wariancie spontanicznym i 38, proc. w wariancie "z listy"), a drugim jest lider PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz z wynikiem 6,6 proc. oraz aż 16,2 proc.  w wariancie "z listy". Grzegorz Schetyna zajmuje trzecie miejsce (4,2 proc i 5,7 proc.), czwarty jest Donald Tusk (3,6 proc., na liście Tuska nie zaproponowano).

Reklama

Wyborcy PiS wolą Morawieckiego od Kaczyńskiego

W wariancie spontanicznym Mateusza Morawieckiego jako przyszłego premiera popiera 89 proc. wyborców PiS z 2015 roku. Jak zauważa "Rzeczpospolita", niskie wskazania w tym wariancie notuje prezes PiS Jarosław Kaczyński. W elektoracie PiS, na stanowisku premiera widziałby go zaledwie 1 proc. wyborców.

Inaczej sytuacja wygląda w Platformie Obywatelskiej. Grzegorza Schetynę na stanowisku szefa rządu po wyborach widzi 4,2 proc. ogółu respondentów (wariant spontaniczny). A badani wyborcy PO? Zaledwie 16 proc. Co istotne, aż 48 proc. wyborców PO nie potrafi wskazać, kto powinien zostać premierem jesienią.

Politycy PiS chcą premiera Kaczyńskiego

Jak wynika natomiast z najnowszego sondażu Instytutu Badań Pollster dla "Super Expressu", ważni politycy PiS chcieliby, aby Jarosław Kaczyński po wygranych na jesieni wyborach został premierem. Jednak Polacy nie widzą prezesa w roli szefa rządu. Tak uważa ponad połowa badanych.

Gazeta zauważa, że "obecne sondaże nie pozostawiają złudzeń - zwycięstwo PiS w jesiennych wyborach parlamentarnych wydaje się nieuniknione".

"Jeśli tak się stanie, wszyscy zachodzą w głowę, czy Jarosław Kaczyński po kilkunastu latach raz jeszcze się skusi i ponownie obejmie tekę szefa rządu. Jedno jest pewne. Na tym stanowisku widzieliby go ważni politycy PiS" - czytamy.

"Chciałbym, żeby Jarosław Kaczyński został premierem. Wszystko zależy jednak od sytuacji politycznej na jesieni. Na pewno prezes PiS były świetnym szefem rządu" - przyznał w rozmowie z "Super Expressem" europoseł, były wicemarszałek Senatu Adam Bielan.

Europoseł Ryszard Czarnecki ocenił, że Jarosław Kaczyński "byłby bardzo dobrym premierem". "Ale najpierw wygrajmy wybory" - zaznaczył.

"Super Ekspress" zaznaczył, że "wśród Polaków Kaczyński nie ma już tak dobrych notowań", gdyż większość badanych w sondażu dla gazety nie chce, aby po wygranych przez PiS wyborach Jarosław Kaczyński został szefem rządu. Tak uważa 57 proc. respondentów. Przeciwnego zdania było 23 proc. ankietowanych.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy