Reklama

Reklama

Kto ponosi winę za konflikt Polski z UE? Nowy sondaż dla "Rzeczpospolitej"

48 proc. ankietowanych Polaków uważa, że winę za konflikt Polski z UE ponosi rząd - wynika z sondażu przeprowadzonego przez IBRiS na zlecenie "Rzeczpospolitej".

We wtorek o godz. 15 w Luksemburgu odbędzie się przesłuchanie Polski na forum Rady ds. Ogólnych UE. To pierwsze w historii wysłuchanie państwa członkowskiego w ramach art. 7 unijnego traktatu. Na pytania o stan praworządności w Polsce będzie odpowiadał wiceminister MSZ Konrad Szymański. Swoje wystąpienie będzie miał też wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans. 

Co Polacy sądzą o konflikcie na linii Polska-Unia Europejska?

Według sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej", 48 proc. badanych uważa, że winę za konflikt z Unią Europejską ponosi polski rząd. 21 proc. jest zdania, że winę ponosi Komisja Europejska, a 24 proc - że obie strony. 7 proc. ankietowanych nie ma zdania na ten temat.

Na ocenę mają wpływ nie tylko poglądy polityczne badanych, ale - jak wskazuje "Rzeczpospolita" - także ich wiek. Dziennik zaznacza, że zależność jest ostro zarysowana: im młodsi badani, tym większa skłonność do przypisywania winy polskiemu rządowi. Odpowiedzialność za konflikt przypisuje rządowi aż 57 proc. osób w wieku 18-29 lat.

Reklama

Więcej w  "Rzeczpospolitej".

Reklama

Reklama

Reklama