Reklama

Reklama

Krztusiec zagraża dzieciom. W kraju brakuje szczepionek

Problem z dostępem do szczepień pojawił się już w zeszłym roku. Jednak obecnie, szczepionek na tężec, błonicę oraz krztusiec brakuje już w całej Polsce - alarmuje "Dziennik Gazeta Prawna". Firmy farmaceutyczne nie nadążają z realizacją zamówień na czas.

Liczba chorych na krztusiec jest alarmująca. Rok temu było ich 1,6 tys., a teraz już 3,5 tys. Brak szczepionek na tę chorobę oraz ograniczony dostęp do szczepień na błonicę i tężec szczególnie odbija się na sześciolatkach. To im resort zdrowia wstrzymał część szczepień, by preparatu wystarczyło dla niemowląt.

Problemy z dostępem do szczepień zaczęły się w zeszłym roku, gdy resort zdrowia przygotowywał zamówienia preparatów. Okazało się wówczas, że koncerny farmaceutyczne mają problemy z realizacją dostaw - nie nadążają z nimi nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie.

Reklama

Ministerstwo Zdrowia uspokaja, że wszystkie dostawy, które przesunięto na drugą połowę 2015 r., są realizowane zgodnie z planem.

Paweł Grzesiowski, sekretarz Pediatrycznego Zespołu Ekspertów ds. Programu Szczepień Ochronnych, uważa, że choć odpowiedzialność za zawirowanie w dostawie leży po stronie firm, to jednak można by zmniejszyć ryzyko niedoborów przez długofalowe zamówienia i dywersyfikację zakupów.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy