Reklama

Reklama

Komunie we wszystkich diecezjach w 2017 roku

Reforma edukacji zmusiła Kościół do zmiany programów nauczania religii. Dlatego w wielu diecezjach nie będzie w tym roku Pierwszej Komunii Świętej - informuje "Rzeczpospolita".

W maju i czerwcu tradycyjnie drugoklasiści przystępują do komunii. Ale w tym roku nie będzie ich w 15 z 41 polskich diecezji, m.in. w diecezji warszawsko-praskiej czy krakowskiej.

Reklama

W pięciu, m.in. rzeszowskiej, dzieci nie przystąpią do sakramentu w 2015 r. Z kolei w sześciu innych, w tym wrocławskiej czy katowickiej, rokiem bez komunii będzie 2016. W pozostałych 15 diecezjach komunie będą się odbywały normalnie, ale w ciągu najbliższych dwóch lat przystąpi do nich mniejsza liczba dzieci.

Sytuacja wróci do normy dopiero w 2017 r., gdy komunie odbędą się jednocześnie w całej Polsce. Przyczyną zamieszania jest reforma edukacji. Według założeń we wrześniu 2009 r. do pierwszej klasy podstawówki miały pójść obowiązkowo dzieci sześcioletnie.

W efekcie dzieci w drugiej klasie, mając tylko siedem lat, poszłyby do komunii. Episkopat uznał, że to za wcześnie i przyjął nowy program przygotowania do sakramentu. Zakłada on przesunięcie komunii do klasy trzeciej. Termin wprowadzenia w życie zmian pozostawiono do decyzji biskupów.

Więcej na http://www.rp.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje