Reklama

Reklama

IPN szuka dołów śmierci ofiar obławy augustowskiej

​W kwietniu IPN zbada, czy doły śmierci ofiar obławy augustowskiej znajdują się pod drogą Giby-Rygol w Puszczy Augustowskiej - informuje "Nasz Dziennik".

Trzy miejsca, leżące bezpośrednio na tej trasie, jako doły śmierci ofiar obławy wskazał Ireneusz Rapczyński. Jego relacja trafiła do białostockiego IPN, który prowadzi śledztwo ws. obławy augustowskiej. Zmarły w 2000 r. Rapczyński bardzo interesował się miejscem pochówku, bo w tej sowieckiej zbrodni stracił ojca.

Wiosną IPN planuje prace poszukiwawcze i sondażowe we wskazanych przez świadka miejscach.

Reklama

"Prace sondażowe w trzech miejscach położonych bezpośrednio na drodze z Gib do Rygola planujemy przeprowadzić tak szybko, jak tylko warunki atmosferyczne na to pozwolą. Być może uda się to zrobić już w kwietniu" - mówi prok. Zbigniew Kulikowski, naczelnik Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN w Białymstoku.

IPN obecnie zakłada, że ofiary obławy zamordowano i pochowano w jednym z kilku miejsc. Być może są to okolice Grodna, na co wskazują niektórzy świadkowie; poligon w Lidzie, który był pilnie strzeżonym terenem armii; czy miejsca w Puszczy Augustowskiej - wylicza "NDz".

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy