Reklama

Reklama

HIV atakuje starsze osoby. Wzrasta liczba zakażonych

Do niedawna przypuszczano, że wirusem HIV zarażają się przede wszystkim osoby młode, które nie są świadome konsekwencji swoich zachowań. Jak informuje "Dziennik Polski", zakażenia są wykrywane obecnie również u 70-latków.

Jakie są tego przyczyny? - Na razie nie wiadomo, prowadzimy  badania nad tym zjawiskiem, mówi dr Edyta Laurman-Jarząbek ze Stowarzyszenia Nadzieja Rodzinie. -  Można jedynie przypuszczać, że w pewnym wieku rośnie liczba rozwodów i wolni partnerzy są skłonni do pożycia seksualnego z większą liczbą kobiet.

Wciąż jednak największą liczbę zachorowań na AIDS obserwuje się w grupie młodzieży od 20 do 29 roku życia. Młodzi stanowią ok. 30 procent pacjentów klinik, zajmujących się leczeniem chorób zakaźnych.

Reklama

Kobiety są aż siedem razy bardziej narażone na zakażenie wirusem HIV niż mężczyźni. Ale świadomość tego faktu wcale nie przekłada się na liczbę osób zgłaszających się na badania. Jak informuje Grażyna Przeźmińska z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie, w minionym roku w Małopolsce wykryto 56 nowych zakażeń, z czego aż 47 dotyczyło mężczyzn, a zaledwie 4 przypadki dotyczyły kobiet; 5 przebadanych osób nie podało swojej płci.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje