Reklama

Reklama

​"GW": Przed świętami wzrasta zainteresowanie domami opieki

Deklarujemy, że rodzina jest najważniejsza, a starszym rodzicem będziemy się opiekować do końca jego dni. Przeczą temu jednak dane - pisze o Polakach poniedziałkowa "Gazeta Wyborcza".

Dziennik przypomina, że w cyklicznych badaniach CBOS, Polacy niezmiennie deklarują, że rodzina jest dla nich najwyższą wartością. Ekonomistka i socjolog dr Zofia Szweda-Lewandowska przekonuje w rozmowie z "Gazetą Wyborczą", że to tylko pozory.

Socjolog zauważa, że w okresie od października do listopada w Google wzrasta liczba zapytań o domy opieki. Ekspertka dodaje również, że z roku na rok liczby te są coraz większe. Jak dodaje, ma to także związek ze zjawiskiem starzenia się społeczeństwa - im więcej osób starszych, tym więcej zapytań o domy opieki.

Reklama

Dr Szweda-Lewandowska wskazuje także na kolejnych "trend". W przypadku opieki nad starszym rodzicem dominują córki. Synowie, jeśli włączają się w taką opiekę, to przede wszystkim finansowo. "Oczekiwania wobec kobiet są większe, bo mamy utrwalony stereotyp, że lepiej potrafią pielęgnować" - dodaje.

Wśród skutków zmian demograficznych, ekspertka wymienia również duży wzrost liczby wniosków o ubezwłasnowolnienie. Od 2010 do 2019 roku liczba ta wzrosła o 37 proc. - czytamy.

Więcej w "Gazecie Wyborczej". 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje