Reklama

"GW": Chcieli sfinansować wysiedlenie Romów ze środków na ich integrację

Władze Limanowej postanowiły sfinansować wysiedlenie 19 Romów z walącego się domu i zakupiły dla nich mieszkania w sąsiedniej gminie. Środki na zakup pochodziły z ministerialnej dotacji na integrację Romów z lokalną społecznością – pisze "Gazeta Wyborcza".

Władze Limanowej postanowiły sfinansować wysiedlenie 19 Romów z walącego się domu i zakupiły dla nich mieszkania w sąsiedniej gminie.  Środki na zakup pochodziły z ministerialnej dotacji na integrację Romów z lokalną społecznością – pisze "Gazeta Wyborcza".

Rzecz w tym , że ani oddalone o 20 km od Limanowej Marcinkowice, ani Czchów położony 40 km od Limanowej, nie chcą przyjąć przesiedlanych Romów. Sami zainteresowani też nie chcą się przeprowadzać w nieznane, bo boją się niechęci w nowych miejscach.

Dzieci z tej rodziny, a jest ich 10, nie mogą liczyć na to, że zostaną zapisane do szkoły. Co więcej, radni Czchowa zapowiedzieli, że skierują sprawę do Sądu Administracyjnego, "jeśli władze Limanowej nie wycofają się ze swoich planów przesiedleńczych".

"To pierwszy taki przypadek w Polsce, żeby gmina kupowała mieszkania Romom u sąsiadów" - zauważa gazeta. Sprawą zajął się już Rzecznik Praw Obywatelskich.

Reklama

"Nie można tej społeczności Romów traktować jak niechcianego problemu, który podrzuca się do innej gminy. Takie podejście nie służy asymilacji i edukacji tego środowiska" - powiedział gazecie prezes Stowarzyszenia Romów w Polsce, Roman Kwiatkowski.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy