Reklama

Reklama

Grabarczyk dla "Rz": Kopacz zdała test przywództwa

W czwartkowym wydaniu "Rzeczpospolitej" wiceszef Platformy Obywatelskiej Cezary Grabarczyk stwierdził, że Ewa Kopacz zdała test przywództwa i nie widzi podstaw do zmiany na stanowisku szefa partii.

Wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej w rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem pogratulował zwycięstwa Prawu i Sprawiedliwości. Dodał, że jego partia w roli opozycji nie będzie "straszyć PiS-em", ale zamierza "recenzować rząd i alarmować, kiedy demokracja będzie zagrożona".

Prawo i Sprawiedliwość wygrało niedzielne wybory parlamentarne. Partia Jarosława Kaczyńskiego zdobyła 37,6 proc. głosów i wprowadzi do Sejmu 235 posłów, czyli większość umożliwiającą samodzielne rządy. Na Platformę Obywatelską zagłosowało 24,1 proc. wyborców. To daje opozycji 138 mandatów.

Reklama

W parlamencie znajdą się ponadto przedstawiciele Kukiz’15 (8,8 proc. / 42 mandaty), Nowoczesnej Ryszarda Petru (7,6 proc. / 28 mandatów), Polskiego Stronnictwa Ludowego (5,1 proc. / 16 mandatów) i jeden reprezentant Mniejszości Niemieckiej.

Polacy znudzeni Platformą

Cezary Grabarczyk nie uważa wyniku PO za klęskę. Polacy, w ocenie byłego ministra infrastruktury i sprawiedliwości, mieli prawo znudzić się partią, która rządziła osiem lat. "W dojrzałych demokracjach nikogo nie dziwią zamiany ról z opozycją po bezprecedensowym rządzeniu przez dwie kadencje z rzędu" - zaznacza w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

Czy po przegranych wyborach Ewa Kopacz pozostanie na stanowisku szefowej partii? Chętnych do przejęcia sterów w Platformie nie brakuje, a kompetencje premier podważają m.in. Radosław Sikorski i Jacek Rostkowski.

W ocenie Cezarego Grabarczyka Ewa Kopacz zdała test przywództwa. "To jej krytycy przyczynili się wcześniej do obniżenia wyniku wyborczego PO. Sami też nie poddali się weryfikacji wyborczej, rezygnując ze startu w wyborach do Sejmu" - ripostuje wiceszef partii.

Cały wywiad w "Rzeczpospolitej".

Reklama

Reklama

Reklama