Reklama

Reklama

"GPC": Brakuje leków. "Sytuacja dramatyczna"

Około 200 leków brakuje permanentnie w aptekach. Farmaceuci nie kryją, że sytuacja jest dramatyczna - informuje "Gazeta Polska Codziennie". Pacjenci czekają na leki wiele dni lub biegają po mieście w ich poszukiwaniu.

Farmaceuci nie kryją, że sytuacja jest dramatyczna. - Pacjenci nie mają stałego dostępu do leków. Permanentnie brakuje ok. 200 medykamentów w różnych dawkach i postaciach. Hurtownie limitują dostawy leków - mówi Grzegorz Kucharewicz z Naczelnej Rady Aptekarskiej.

Braki lekarstw w aptekach to efekt eksportu równoległego - ocenia były prezes Urzędu Rejestracji Leków dr Leszek Borkowski.

Reklama

Jak wyjaśnia "Codzienna", chodzi o wywóz z Polski specyfików (głównie zagranicznych) na Zachód, które u nas są tańsze niż w bogatszych krajach Unii Europejskiej.

Borkowski wskazuje, że jest to możliwe, bo ceny medykamentów praktycznie są niezależne od kosztów produkcji. Koncerny farmaceutyczne, ustalając ceny lekarstw dla danego kraju biorą bowiem pod uwagę jego zamożność, system i wysokość refundacji, a także opłaty związane z rejestracją specyfików i wpisaniem ich na listy refundacyjne.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama