Reklama

Reklama

"GPC": Arłukowicz nie chce leczyć naszych zębów

"Ponad 90 proc. polskich nastolatków ma próchnicę, a 10 proc. siedmiolatków nigdy nie było u dentysty. Rośnie również liczba dorosłych, którzy nie mogą doczekać się na protezy. Raport Najwyższej Izby Kontroli nie pozostawia złudzeń - Ministerstwo Zdrowia nie robi nic, aby poprawić opiekę dentystyczną" - czytamy w "Gazecie Polskiej Codziennie".

NIK skontrolowała dostępność i finansowanie opieki stomatologicznej ze środków publicznych. Dane kontrolerów są szokujące i wskazują, że w związku z fatalnym stanem opieki dentystycznej zdrowie Polaków zamiast się polepszać, stale się pogarsza.

Reklama

Jak podkreśla "Codzienna", winne jest Ministerstwo Zdrowia, które od lata nie realizuje żadnego krajowego programu z zakresu profilaktyki przeciwpróchniczej, a leczenie stomatologiczne nie znalazło się w grupie jego priorytetów.

Z raportu Izby wynika, że zdecydowana większość Polaków leczy się w prywatnych gabinetach dentystycznych. W 2011 r. blisko 80 proc. ubezpieczonych ani razu nie skorzystało z usług dentysty w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Kontrolerzy wskazują, że dostęp do publicznych świadczeń stomatologicznych w poszczególnych regionach Polski jest bardzo zróżnicowany. Najgorzej jest w małych miastach i wsiach, gdzie większość mieszkańców nie ma żadnej opieki dentystycznej.


Dowiedz się więcej na temat: Ministerstwo Zdrowia | Bartosz Arłukowicz | NIK | ząb | dentysta

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne