Reklama

Reklama

"Gazeta Wyborcza": Papież Franciszek przekonał Jarosława Kaczyńskiego?

To list od papieża Franciszka sprawił, że Jarosław Kaczyński złagodził ton. Papież prosi w nim, aby do czasu jego przyjazdu do Polski na Światowe Dni Młodzieży pod koniec lipca politycy zakończyli waśnie – twierdzi dziennik.

Bartosz T. Wieliński w opublikowanym w "Gazecie Wyborczej" artykule "Papież wzywa do pokoju w Polsce" podaje, że na początku zeszłego tygodnia nuncjusz apostolski abp Celestino Migliore przedstawił dwustronicowy list premier Beacie Szydło.

Reklama

Papież pisze w nim, że cieszy się bardzo na przyjazd do Polski, a zwłaszcza do związanego ze św. Janem Pawłem II Krakowa. Zauważa jednak, że jest ważne, by jeszcze przed jego pielgrzymką powstała odpowiednia atmosfera, a politycy zakończyli konflikty - czytamy.

"Proszę o dołożenie wszelkich starań, by uczestnicy Światowych Dni Młodzieży mogli przeżywać te wydarzenia w kraju, w którym panuje społeczny pokój, a nie tli się dzielący polityczny spór" - napisał  między innymi Franciszek.

Rozmówcy "Gazety Wyborczej" w MSZ, którzy analizowali treść listu, są zaskoczeni doborem słów. Listy do szefów rządów z reguły śle watykańska dyplomacja, a nie sam papież. W przekazanym przez nuncjusza dokumencie widać jednak styl Franciszka. Papież w publicznych wystąpieniach często sięga po tak stanowczy język. Wskazuje to na osobisty charakter posłania - czytamy.

"Gazeta Wyborcza" wyprowadza wniosek, że to właśnie list Franciszka,choć bezpośrednio nie skierowany do lidera PiS, przekonał Kaczyńskiego.

Kilka dni po spotkaniu premier Szydło z nuncjuszem, prezes PiS zaapelował do opozycji o "spokój do czasu wyjazdu papieża z Polski". Wczoraj Kaczyński uczynił kolejny krok: spotkał się liderami opozycji i zapowiedział, że będzie z nimi rozmawiać, a nie prowadzić wojnę - pisze dziennik.

Więcej w "Gazecie Wyborczej".

Dowiedz się więcej na temat: papież Franciszek | Jarosław Kaczyński

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje