Reklama

Reklama

"Gazeta Polska Codziennie": Faktury PO - przeciek kontrolowany

"Wiele wskazuje na to, że 'wyciek' faktur PO za sukienki premierowej czy cygara dla klubu był kontrolowany przez samą Platformę. Cel: otrzymać od społeczeństwa zielone światło dla zmian w systemie finansowania partii. Na likwidacji subwencji z budżetu mocno ucierpią wszystkie partie, poza rządzącą, która jako najbogatsza może wymusić w ten sposób zwycięstwo wyborcze" - czytamy w "Gazecie Polskiej Codziennie".

"Wykreowanie afery z fakturami i oburzenie Polaków sprawą drogich sukienek dla Małgorzaty Tusk, finansowanych przez partię, czy cygar kupowanych z partyjnej kasy dla działaczy PO było ceną, którą partia postanowiła zapłacić, by zawalczyć o większą pulę, czyli zakręcenie konkurentom politycznym kranu z budżetową kasą" - pisze "GPC".

Reklama

Tuż po ujawnieniu sprawy faktur PO Donald Tusk zwołał konferencję i obiecał, że aby "takie sytuacje się nie powtarzały", należy zlikwidować finansowanie partii politycznych z budżetu. Już po kilku dniach do Sejmu trafił przygotowany przez PO projekt ustawy w tej sprawie.

"To byłby bardzo dotkliwy cios w pozostałe ugrupowania polityczne" - przyznaje w rozmowie z "Codzienną" dr Rafał Chwedoruk, politolog z UW. Twierdzi on, że scenariusz sprowokowania zmian w prawie poprzez kontrolowany wyciek faktur jest bardzo możliwy. "Jeśli jest się partią władzy, ma się poważne zasoby i można sobie pozwolić na działania niestandardowe, złożone i wielopoziomowe. Można do tego wykorzystywać media. Absolutnie więc bym nie wykluczał, że tak mogło być" - mówi.Dowiedz się więcej na temat: Donald Tusk | finansowanie partii

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje