Reklama

"Fakt": Prezes PiS nie zgadza się z Kościołem ws. aborcji

Jarosław Kaczyński nie chce pełnego zakazu aborcji – informuje "Fakt". Prezes Prawa i Sprawiedliwości jest za zmianą przepisów dotyczących zakazu przerywania ciąży, ale nie w wersji przedstawionej przez Konferencję Episkopatu Polski.

W obecnej sytuacji prawnej aborcja jest dozwolona w Polsce w trzech przypadkach. Kiedy zagrożone jest życie lub zdrowie ciężarnej kobiety, kiedy ciąża jest wynikiem gwałtu i kiedy istnieje spore prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu (lub choroby zagrażającej jego życiu).

Organizacje popierające całkowity zakaz aborcji, wsparte listem Konferencji Episkopatu Polski, domagają się zaostrzenia przepisów. Rząd Prawa i Sprawiedliwości ma większość w Sejmie i Senacie, mógłby zatem takie zmiany w prawie wprowadzić.

Prezes przeciwko całkowitemu zakazowi aborcji

Według informacji "Faktu" do zmian w przepisach aborcyjnych może dojść, ale prezes Jarosław Kaczyński nie zamierza w pełni poprzeć apelu Kościoła. "Skończy się jedynie na zmianie zapisu o aborcji z powodu uszkodzeń czy choroby płodu, czyli tzw. aborcji eugenicznej" - powiedział "Faktowi" polityk partii rządzącej.

Reklama

Jarosław Kaczyński, czytamy, jest przeciwnikiem zakazu aborcji, kiedy do zapłodnienia doszło w wyniku gwałtu lub zagrożone jest życie matki. Według "Faktu" to mama przekonała kiedyś prezesa PiS, że nie wolno zmuszać zgwałconej kobiety do urodzenia dziecka.

Więcej w "Fakcie".INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy