Reklama

Reklama

"DzP": 70 proc. maturzystów chce wyjechać z kraju

Emigrować chcą nawet ci, którzy maja w Polsce etaty - donosi w dzisiejszym wydaniu "Dziennik Polski" i pisze o drugiej fali emigracji w ostatnich 25 latach.

Chęć emigracji rośnie wraz z poziomem wykształcenia. "DzP" przypomina, że podczas niedawnej debaty sejmowej "Wielka Emigracja 2.0 - dlatego młodzi Polacy nie chcą żyć w Polsce?" posłów zszokowały wyniki badań socjologów z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wynika z nich, że aż 70 proc, maturzystów rozważa opuszczenie kraju, przynajmniej na jakiś czas. 

Wbrew pozorom Polakom łatwiej wyjechać z rodzinnej miejscowości do Londynu niż do innego miasta w Polsce. - Wprawdzie zbudowaliśmy sporo infrastruktury służącej przemieszczaniu się ludzi za pracą, np. dobre drogi, w tym autostrady, ale wciąż nie mamy mieszkań, które dałoby się szybko i tanio wynająć - wyjaśnia dr Marcin Galent z Uniwersytetu Jagiellońskiego. 

Reklama

Dla wielu emigrantów od dużych pieniędzy ważniejsze jest socjalne bezpieczeństwo i możliwość stabilizacji. Na Zachodzie nie trzeba długo czekać, by móc samodzielnie wynająć i urządzić mieszkanie, kupić samochód i żyć na niezłym poziomie. W Polsce to bardzo trudne. 

Więcej na ten temat w dzisiejszym numerze Dziennika Polskiego i na stronie gazety.

Zobacz też: Jak Polacy postrzegają imigrantów?


Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy