Reklama

Reklama

"Dziennik Polski": Państwo wykupi zbiory Czartoryskich za miliard?

Według nieoficjalnych informacji gazety Ministerstwo Kultury chce wykupić zbiory Czartoryskich. W grę wchodzi suma od 500 mln zł do 1 mld zł.

Łukasz Gazur z "Dziennika Polskiego" pisze, że poufne rozmowy między Adamem Karolem Czartoryskim a Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie sprzedaży zbiorów toczą się już od kilku miesięcy.

Jak czytamy, w czerwcu resort kultury skierował do dziedzica rodu Czartoryskich list z sugestią, iż możliwe jest wykupienie przez skarb państwa całości kolekcji. "Dziennik Polski" przypomina, że w zbiorach znajduje się między innymi "Dama z gronostajem" Leonarda da Vinci, czyli najcenniejszy obraz w Polsce, a także tysiące innych dzieł sztuki i pamiątek narodowych.

Reklama

Suma, jaką ministerstwo gotowe jest wyłożyć za zbiory, waha się między 500 milionami a miliardem złotych. Uzgodniona cena ma być przekazywana w wieloletnich ratach - ujawnia gazeta.

"To wiadomość rewelacyjna. Chodzi o zbiór o wielkiej wartości narodowej. Dobrze, że państwo chce się nim zająć" - tak zareagowała na wieść o negocjacjach Zofia Gołubiew, była wieloletnia dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.

Więcej w "Dzienniku Polskim".

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama