Reklama

"Dziennik Gazeta Prawna": Litwa przeciwna naciskom na Polskę

Czy Litwa zagłosuje za unijnymi sankcjami przeciwko Polsce w ramach art. 7 Traktatu o Unii Europejskiej? Minister spraw zagranicznych naszego sąsiada Linas Linkevičius odpowiada na to pytanie w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną".

Art. 7 Traktatu o UE stanowi, że na uzasadniony wniosek jednej trzeciej państw członkowskich, PE lub Komisji Europejskiej Rada UE może stwierdzić istnienie wyraźnego ryzyka poważnego naruszenia przez kraj członkowski wartości unijnych. Decyzja w tej sprawie, podejmowana przez kraje większością czterech piątych, nie wiąże się jeszcze z sankcjami, ale jest krokiem na drodze do nich. Ewentualne podjęcie decyzji o sankcjach wymaga jednomyślności państw UE.

Czy Litwa poprze sankcje przeciwko Polsce, której zarzuca się łamanie praworządności?

Reklama

"Nie będziemy głosować. Jesteśmy przeciwni ultimatum i presji. To sprawy delikatne, choć skomplikowane i powinny być rozstrzygnięte przez negocjacje. Presja może być kontrproduktywna" - powiedział Linkevičius.

Jak dodał jednocześnie szef litewskiej dyplomacji, "praworządność powinna być szanowana i mam nadzieję, że Polska wysłucha głosu Komisji Weneckiej i innych ciał".

"Mam nadzieję, ze rozmowy doprowadza do porozumienia i wzajemnego zaufania. To ważne nie tylko dla Polski, ale też dla całego regionu i UE. Ale nie będziemy wśród tych, którzy stosują te dramatyczne naciski. Nie zgodzimy się na sankcje" - zadeklarował.

Cały wywiad w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy