Reklama

Reklama

"Dziennik Gazeta Prawna": Kontrowersyjny projekt zmian ws. aborcji

"Dziennik Gazeta Prawna" pisze o kontrowersyjnym pomyśle Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego działającej przy ministrze sprawiedliwości.

"Matce, która usunie dziecko poczęte, zdolne do życia poza jej organizmem, ma grozić od 3 miesięcy do nawet 5 lat więzienia" - wyjaśnia.

Taka propozycja budzi kontrowersje, a przez niektórych nazywana jest wręcz zamachem na kompromis aborcyjny. "Pomysł karania matki za aborcję, choćby w najbardziej nagannych okolicznościach, zepchnie nas do średniowiecza, a kobietę do roli inkubatora obłożonego zakazem dysponowania własnym ciałem" - ocenia w rozmowie z "DGP" karnista Maciej Strączyński.

Zoll: Nie zasłaniajmy się poprawnością polityczną

Reklama

Dużo uwagi okołoaborcyjnym kontrowersjom poświęca również "Gazeta Wyborcza". Publikuje ona rozmowę z prof. Andrzejem Zollem, przewodniczącym komisji kodyfikacyjnej prawa karnego przy ministrze sprawiedliwości. 

Popierasz kontrowersyjny projekt?

"Praktycznym powodem, dla którego proponujemy tę zmianę, jest potrzeba zaostrzenia odpowiedzialności za nieumyślne powodowanie śmierci czy uszkodzenie ciała takich dzieci. Mamy do czynienia ze skandalicznymi błędami w sztuce lekarskiej w ostatnim okresie ciąży. Te czyny są zupełnie bezkarne do czasu rozpoczęcia porodu" - mówi prawnik, tłumacząc propozycję zrównania praw płodu zdolnego do samodzielnego życia i urodzonego dziecka. "Ta sprawa powinna być wreszcie porządnie uregulowana. W imię tego musimy się zmierzyć ze skutkami społecznymi tej debaty. Nie zasłaniajmy się poprawnością polityczną" - dodaje.


Dowiedz się więcej na temat: aborcja

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje