Reklama

Dr Śledziński: Kod pedofila ma 4-5 proc. ludzi

Kod pedofila ma 4-5 proc. ludzi - mówi "Polsce The Times" dr Wojciech Śledziński, szef Poradni Seksuologii i Patologii Współżycia w Centrum Zdrowia Psychicznego i Terapii Uzależnień Pro Vita w Krakowie.

To jedyna placówka w Polsce, która leczy ambulatoryjnie pedofilów. Jedyna i stojąca w obliczu likwidacji. Według lekarza, winny temu będzie NFZ, który "daje warunki finansowe nie do przeskoczenia", bo "program terapii przestępstw seksualnych w Polsce opracowali urzędnicy, którzy nie mają pojęcia o problemie". Jeżeli do końca roku nic się nie zmieni, poradnia wycofa się z programu.

Zdaniem dr. Śledzińskiego podstawową sprawą przy zaburzeniach preferencji seksualnych jest kod genetyczny: "Oni tacy się rodzą. Ale, czy te cechy osobowości są rozwijane, zależy od środowiska".

Reklama

Na pytanie, czy pedofilię można wyleczyć, pada zdecydowana odpowiedź przecząca. "Te skłonności są obecne zawsze. Mam pacjentów, którzy przychodzą do mnie od kilkunastu lat, ale nigdy nie popełnili przestępstwa. I tak będzie aż się zestarzeją i ich popęd osłabnie. Ale można spowodować, że nie będą groźni dla dzieci. I to jest najważniejsze" - mówi psychiatra i seksuolog z 50-letnim doświadczeniem.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy