Reklama

Reklama

"DP": Spór w rządzie o zbiór zastrzeżony IPN

Mimo wcześniejszych zapowiedzi do 15 czerwca nie dowiemy się, jakie dokumenty ze zbioru zastrzeżonego Instytutu Pamięci Narodowej zostaną ujawnione, a które pozostaną tajne – podaje "Dziennik Polski".

Redaktor Włodzimierz Knap w artykule pt. "Zbiór zastrzeżony IPN jest nadal tajemniczy, bo strzegą go służby" powołując się na dobrze zorientowane źródło podaje kilka powodów, dla których dokumenty wciąż pozostają utajnione.

Nacisk sojuszników z NATO

"Po pierwsze wewnątrz obozu władzy toczy się ostry spór o to, które nazwiska agentów ujawniać, a które nadal ukrywać. Po drugie - w sprawach niektórych osób silny jest nacisk ze strony służb sojuszników z NATO, nie chcą, by informacje o nich zostały upublicznione - czytamy w "Dzienniku Polskim".

Ale na tym nie koniec.

Zdążyła tylko Straż Graniczna

"Po trzecie - w służbach nie brakuje ludzi, którzy rozumieją, że nie mogą narażać życia cudzoziemców, np. z Bliskiego Wschodu, którzy zostali zwerbowani przez PRL-owskie służby, a potem przejęci przez służby III RP. Po czwarte - służby do przeglądu dokumentów z tzw. "zetki" nie mogły zaangażować tylu funkcjonariuszy, by mogli oni na czas uporać się z jego zawartością".

Reklama

Służby miały czas na przegląd dokumentów ze zbioru zastrzeżonego do końca marca. Udało się to jedynie Straży Granicznej.

Więcej w "Dzienniku Polskim".

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy