Reklama

Reklama

"DGP": Sędziowie wyręczają rząd

Już 10 tys. opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych uzyskało prawo do świadczenia pielęgnacyjnego. Dzięki wyrokom sądów, bo rząd nie kiwnął palcem w tej sprawie - czytamy w środowym "Dzienniku Gazecie Prawnej".

"DGP" przypomina, że w 2014 r. Trybunał Konstytucyjny uznał, że wiek powstania dysfunkcji nie ma znaczenia w uzyskaniu prawa do świadczenia pielęgnacyjnego. Opiekunowie, którym ono przysługuje, co miesiąc dostają 1583 zł, pozostali - 620.

Dziennik zwraca uwagę, że wyroku TK nie wykonał ani rząd koalicji PO-PSL, ani PiS, który miał większość parlamentarną przez cztery lata.

"W takiej sytuacji opiekunowie niepełnosprawnych dorosłych szukają sprawiedliwości w sądach. A te przyznają im rację i wydają orzeczenia dla nich korzystne. Sędziowie powołują się bezpośrednio na wyrok TK i uznają, że zgodnie z jego treścią większe pieniądze należą się też wtedy, gdy niepełnosprawność powstała w dorosłym życiu" - informuje "DGP".

Reklama

Dziennik, powołując się na statystyki resortu rodziny, podaje że jeszcze w 2017 r. świadczenie pielęgnacyjne wywalczone przed sądami otrzymywało 5,1 tys. opiekunów, natomiast w tym roku jest ich już dwa razy więcej.

Reklama

Reklama

Reklama