Reklama

Reklama

"DGP": Rada Dialogu Społecznego do poprawki. W tle lustracja

Jesienią ma być gotowy projekt reformy działania Rady Dialogu Społecznego. Na pewno wprowadzone zostaną obowiązek lustracyjny i nowe zasady wyboru przewodniczącego - podaje w środę 5 sierpnia "Dziennik Gazeta Prawna".

Jak czytamy, nad zmianami w ustawie o RDS pracują rząd i partnerzy społeczni. "DGP dotarł do zestawienia ich uwag w tej kwestii oraz kierunkowych zmian, które mają największe szanse na uchwalenie" - podkreśla gazeta.

Według dziennika przesądzone jest wprowadzenie obowiązku lustracyjnego dla członków RDS i doprecyzowanie reguł wyboru jej przewodniczącego w razie braku jednomyślności.

"Takich zmian chcą Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) oraz zdecydowana większość partnerów społecznych reprezentowanych w RDS" - zaznacza.

Szereg propozycji

"DGP" podaje, że propozycja konkretnych przepisów legislacyjnych w tej sprawie ma być przygotowana przez MRPiPS, a swoje propozycje przedstawiają partnerzy społeczni. Gazeta wskazuje, że Związek Przedsiębiorców i Pracodawców chce, aby złożenie oświadczenia lustracyjnego - za pośrednictwem Biura RDS - było warunkiem powołania do rady.

Reklama

"Z kolei resort pracy proponuje, aby członkowie rady przedstawiali też oświadczenia majątkowe. W ten sposób działalność RDS ma być bardziej transparentna" - pisze dziennik.

"DGP" informuje ponadto, że w trakcie negocjowania zmian członkowie rady przedstawili wiele rozwiązań, które mają także wzmocnić dialog.

"Proponują m.in. przyznanie stronie społecznej inicjatywy ustawodawczej (OPZZ i Forum Związków Zawodowych) oraz podjęcie rozmów z marszałkami Sejmu i Senatu w celu objęcia obowiązkiem konsultacji projektów poselskich, senackich, prezydenckich i obywatelskich" - czytamy w "DGP".

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy