Reklama

Reklama

"DGP": Polska nie radzi sobie z największą chorobą cywilizacyjną

Państwo polskie nie radzi sobie z cukrzycą typu 2, największą chorobą cywilizacyjną – wynika z raportu NIK, o którym pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Brakuje prewencji, specjalistów, leków oraz ogólnopolskiej strategii - taki obraz wyłania się z raportu Najwyższej Izby Kontroli.

Krytyka spada na Ministerstwo Zdrowia. Zdaniem autorów raportu, działania resortu były jedynie doraźne i nie służyły zapobieganiu chorobie, ani zapewnieniu leczenia.

Tymczasem rośnie liczba wykrywanych przypadków. "3 mln Polaków choruje na cukrzycę, choć jedna trzecia o tym nie wie" - mówi dziennikowi prof. Leszek Czupryniak z Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.

Rośnie też liczba pacjentów czekających na wizytę w specjalistycznej poradni, co z kolei skutkuje wydłużaniem się czasu oczekiwania. "Średni czas oczekiwania najbardziej chorych wydłużył się w ciągu ostatnich dwóch lata z 8 do 15 dni. Stabilni pacjenci mogą liczyć na przyjęcie najwcześniej za 100 dni" - czytamy.

Reklama

Brakuje specjalistów - alarmuje NIK i wskazuje, że resort zdrowia nie przewidział zapotrzebowania i nie określił liczby diabetologów niezbędnych do opieki nad chromymi na cukrzycę.

NFZ podejmował działania, ale wybiórczo, np. kompleksowe leczenie ran zapewnił tylko w czterech województwach. Raport NIK zwraca też uwagę, że Polacy mają utrudniony dostęp do innowacyjnego leczenia.

Więcej na ten temat w artykule Klary Klinger w "Dzienniku Gazecie Prawnej".


Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy