Reklama

Reklama

"DGP": Aptekarz będzie lekarzem od drobnych przypadków

Apteka stanie się punktem konsultacyjnym, a farmaceuci - lekarzami od drobnych przypadków - poinformował dzisiejszy "Dziennik Gazeta Prawna". Ministerstwo Zdrowia zamierza wprowadzić przepisy, pozwalające aptekarzom udzielać konsultacji lekarskich. Na ten cel mają zostać przeznaczone pieniądze z budżetu państwa - czytamy w "DGP".

Jak podaje dziennik, farmaceuta będzie mógł zmierzyć pacjentowi ciśnienie krwi, poziom cukru, a także udzielić porad np. na temat stosowania suplementów diety.

Nowe przepisy mają na celu odciążyć lekarzy pierwszego kontaktu, do których pacjenci zgłaszają się w podobnych sprawach - informuje "DGP".

Opieka farmaceutyczna

Apteki od wielu lat zabiegają o wprowadzenie tzw. opieki farmaceutycznej. Jak informuje "DGP", poprzedni rząd nigdy oficjalnie nie odrzucił propozycji takiego rozwiązania. Sporną kwestią pozostaje jednak odpowiedzialność aptekarzy. Nie wiadomo, co w przypadku, gdy ich porady zaszkodzą pacjentowi oraz w jaki sposób przechowywać dane osobowe zgłaszających się pacjentów.

Reklama

Propozycja zmian przyjęta z entuzjazmem

Według informacji "DGP", resort zdrowia przedstawił już projekt konkretnych rozwiązań samorządowi aptekarskiemu.

Zarówno duże sieci aptekarskie, jak i indywidualni farmaceuci popierają proponowane regulacje. Ich zdaniem, zmiany mogą podnieść rangę farmaceutów i pozwolą na pełne wykorzystanie ich potencjału.

Więcej w dzisiejszym "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy