Reklama

Zderzenie pociągów na Pomorzu. Są poszkodowani

Wznowiony został ruch pociągów przez stację Smętowo Graniczne (powiat starogardzki) na linii Tczew – Bydgoszcz - poinformowały PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Na stacji w środę późnym wieczorem doszło do kolizji pociągów, towarowego i pasażerskiego. W wypadku poszkodowanych zostało kilkadziesiąt osób.

Rzecznik prasowy wojewody pomorskiego Małgorzata Sworobowicz poinformowała, że 28 osobom poszkodowanym w zdarzeniu udzielono pomocy w szpitalach w: Starogardzie Gdańskim (3), Grudziądzu (12), Kwidzynie  (6) i Gdańsku (7). "Są lekko ranni" - podała.

"O godzinie 3 wznowiono ruch pociągów przez stację Smętowo, na linii Tczew - Bydgoszcz. Planowo wyjadą pierwsze pociągi ze Smętowa" - poinformował rzecznik PKP PLK Mirosław Siemieniec.

Cytowany w komunikacie PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., prezes firmy Ireneusz Merchel poinformował, że "trwają prace komisji, której zadaniem jest wyjaśnienie okoliczności zdarzenia".

Reklama

"Nie wiemy, z jakich powodów na stacji Smętowo pociąg towarowy STK pomimo sygnału stój, zabraniającego wyjazdu z toru bocznego, wjechał na tor główny. Spowodowało to starcie z pociągiem Pogoria (Gdynia Główna - Bielsko Biała/Zakopane) prawidłowo jadącym torem głównym. Wykoleiła się lokomotywa pociągu PKP IC oraz siedem z jedenastu wagonów" - poinformował Siemieniec.

Pociągiem Pogoria podróżowało około 200 osób. "Nikt z podróżnych oraz obsługi pociągu poważnie nie ucierpiał" - podkreślił Siemieniec.

"Wspólnie z PKP Intercity zadbaliśmy o to, aby pasażerowie po otrzymaniu pomocy mieli możliwość kontynuowania podróży" - zapewnił Merchel.

Jarosław Oniszczuk, członek zarządu PKP Intercity poinformował, że "podróżni zostali przewiezieni autobusami do Bydgoszczy, gdzie zapewniono im ciepłe posiłki. Zastępczym składem pojechali w kierunku Bielska Białej".

Uruchomiony został specjalny numer infolinii, pod którym rodziny mogą dowiedzieć się o swoich bliskich 58 302 32 32. Dodatkowo został uruchomiony numer 22 473 00 81, pod którym podróżni mogą dowiedzieć się o możliwości odzyskania bagażu i ubiegania się o odszkodowanie.

Informacja straży pożarnej

80 strażaków z jednostek Państwowej Straży Pożarnej  oraz ochotniczej straży pożarnej uczestniczyło w akcji ratunkowej na stacji Smętowo - powiedział w czwartek PAP rzecznik PSP Paweł Frątczak.

"Straż pożarna zakończyła działania o godz. 4.45. W akcji brało udział 30 jednostek Państwowej Straży Pożarnej oraz ochotniczej straży, w sumie prawie 80 strażaków. W tej grupie była także Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Technicznego z Tczewa Państwowej Straży Pożarnej" - powiedział Frątczak.

Jak dodał, w wypadku poszkodowanych zostało 28 osób, w tym 15 dzieci.

"Kwidzyń, Grudziądz, Starogard Gdański i Gdańsk - do szpitali w tych miastach przewieziono rannych. Na miejscu zdarzenia, zanim poszkodowani zostali zabrani do szpitali, była im udzielona kwalifikowana pierwsza pomoc, obecna również była nasza psycholog" - tłumaczył rzecznik.

Jak mówił, osoby, które dalej chciały kontynuować podróż, zostały przewiezione dwoma autobusami podstawionymi przez kolejowego przewoźnika do Bydgoszczy, skąd udały się w dalszą drogę.

Frątczak przekazał, że straż pożarna równocześnie z akcją ratunkową zabezpieczyła pociąg techniczny, na który najechał pociąg osobowy. Wystąpiło uszkodzenie zbiornika oleju napędowego, strażacy z wykorzystaniem sprzętu ratownictwa chemicznego przepompowali ponad tysiąc litrów oleju napędowego, żeby nie doszło do skażenia środowiska.

"Na miejscu w tej chwili nie ma już strażaków, przekazaliśmy to miejsce, wykonaliśmy wszystkie zadania. W tu chwili pracują tam ekipy PKP PLK" - powiedział. Dodał, że przyczyny wypadku zbada specjalnie powołana komisja.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy