Reklama

"Zatoka Sztuki". Prokuratura zapowiada nowe śledztwo

"Będzie nowe śledztwo dotyczące seksualnego wykorzystywania małoletnich w sopockim klubie "Zatoka Sztuki" i niewyjaśnionych dotąd wątków tej sprawy" - poinformowała w środę 17 czerwca Prokuratura Krajowa.

Jak dowiedziała się PAP, dla zagwarantowania bezstronności śledztwo poprowadzi Prokuratura Okręgowa w Łodzi.

Decyzja o wszczęciu tego postępowania jest konsekwencją pracy zespołu prokuratorów Prokuratury Krajowej, którzy przeanalizowali zdarzenia przedstawione w filmie Sylwestra Latkowskiego "Nic się nie stało".

Chodzi o wyemitowany w maju w TVP film Latkowskiego, w którym opisano kulisy przestępstw Krystiana W., ps. Krystek, działającego w Trójmieście. Mężczyzna był określany przez media mianem "łowcy nastolatek". Latkowski przywołał zeznania dziewcząt, które opisywały gwałty i molestowanie.

Reklama

"Niektóre wątki nigdy nie były przedmiotem śledztw"

Jak przekazała prokuratura - zespół prokuratorów z Prokuratury Krajowej sprawdził przebieg oraz prawidłowość postępowań karnych dotyczących okoliczności przedstawionych w filmie i ustalił, że niektóre wątki nigdy nie były przedmiotem śledztw.

"Koniecznym stało się więc przeprowadzenie odrębnego postępowania przygotowawczego dotyczącego "Zatoki Sztuki"" - podkreśla prokuratura.

PK przypomniała też, że zdarzenia przedstawione w filmie Latkowskiego, do których dochodziło od 2007 roku, były przedmiotem kilku postępowań latach 2010-2014, ale zostały one umorzone z powodu niewykrycia sprawcy albo - jak stwierdzano - wobec braku znamion czynu zabronionego.

Prokuratura podkreśliła, że do intensyfikacji działań doszło na polecenie Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro po reformie prokuratury w 2016 roku. Do sądu trafiła m.in. prowadzona od 2015 roku sprawa Krystiana W. i Marcina T., oskarżonych o popełnienie przestępstw związanych z wykorzystaniem seksualnym nieletnich.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy