Przejazd starych samochodów i motocykli, parada gdańskich bębniarzy, a jeśli pogoda dopisze także szczudlarze i teatry uliczne - to tylko część atrakcji, jakie pojawią się 13 stycznia w Gdańsku przy okazji 16 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
W drugą niedzielę stycznia w Gdańsku odbędzie się koncert pod hasłem "Gdańsk dla Orkiestry - gramy z głową". O godzinie 10.30 na Długim Targu pojawi się Jurek Owsiak, dyrygent orkiestry. Owsiak spotka się prezydentem Gdańska Pawłem Adamowiczem, lekarzami laryngologii i kardiochirurgii dziecięcej oraz z mieszkańcami. Ponieważ tego dnia jego terminarz jest szczególnie napięty, równo w południe poleci helikopterem nadzorować przebieg akcji w innych polskich miastach.
Gdańska scena znajdować się będzie przy Zielonej Bramie. Wystąpią na niej wykonawcy rozmaitych gatunków muzycznych. Będą brzmienia jazzowe, hip-hopowe, reggae a nawet cygańskie. Pomiędzy występami na cenie prowadzona będzie licytacja. Atrakcje czekają również na odwiedzających Centrum Handlowe Manhattan.
Tegoroczna orkiestra zagra dla dzieci ze schorzeniami laryngologicznymi. Fundacja WOŚP w tym roku dostarczy także kompletne wyposażenie medyczne do nowego oddziału kardiochirurgicznego w Akademii Medycznej w Gdańsku.
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy po raz pierwszy zagrała w 1993 roku. Jej dotychczasowy plon to blisko 250 milionów złotych i 17 tysięcy urządzeń.
- Oznacza to, że statystycznie, każdego dnia do polskiego szpitala trafiają ponad trzy urządzenia kupione przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy - mówi Magda Kunicka-Paszkiewicz. - Podczas pierwszego finału, w warunkach spartańskich, jeśli porównamy je z dniem dzisiejszym, zebrano blisko 2 miliony dolarów amerykańskich. Dzięki kolejnym 15 latom systematycznej pracy, dzisiaj w każdym szpitalu w Polsce znajdują się nowoczesne urządzenia medyczne z nadrukowanym orkiestrowym serduszkiem - dodaje.
W 1993 roku zbierano pieniądze na pomoc dzieciom z chorobami serca. Każdej kolejnej edycji akcji charytatywnej przyświecał inny cel. Zbierano fundusze między innymi na zakup sprzętu dla klinik onkologicznych, ratowanie dzieci z chorobami serca, ratowanie życia noworodków, ratowanie życia dzieci z chorobami nerek, zakup sprzętu diagnostycznego w neonatologii i pediatrii.
mr