Reklama

Reklama

​W Sopocie odkryto kurhan z I-II wieku n.e.

Archeolodzy zakończyli pierwszy etap prac odkrywkowych na jednym z dwóch kurhanów zlokalizowanych w lesie w Sopocie. Ustalono wstępnie, że obiekt pochodzi z I-II wieku n.e. Badanie kurhanu będzie kontynuowane latem 2016 r.

Archeolodzy zakończyli pierwszy etap prac odkrywkowych na jednym z dwóch kurhanów zlokalizowanych w lesie w Sopocie. Ustalono wstępnie, że obiekt pochodzi z I-II wieku n.e. Badanie kurhanu będzie kontynuowane latem 2016 r.

"Kurhan jest dość dużej średnicy, dochodzi nawet do 14 metrów. Przebadaliśmy na razie jedną czwartą kurhanu. Po zdjęciu leśnej ściółki pojawił się nieregularny płaszcz kamienny. Znaleźliśmy w nim połowę kamiennego toporka i płytkę szlifierską. Natknęliśmy się też prawdopodobnie na pochówek ciałopalny w misie lub wazie - jest on jednak zachowany w bardzo słabym stanie" - powiedział PAP kierownik prac archeologicznych Maciej Szyszka z Piwnicy Romańskiej w Gdańsku.

Dodał, że w wykonanym z gliny nasypie kurhanu udało się też znaleźć skupiska naczyń ceramicznych.

Reklama

Według archeologów, na podstawie dotychczasowej obserwacji i analogii do tego typu usypanych obiektów znanych m.in. na Pomorzu Gdańskim w Węsiorach i Odrach, można stwierdzić z całą pewnością, że kurhan stanowił miejsce dawnego pochówku zmarłych.

Znaleziska w sopockim kurhanie wskazują, że pochodzi on z I-II w. n. e., tj. wczesnej fazy okresu wpływów rzymskich.

"To może się wiązać z zasiedleniem terenu Sopotu i okolicy przez ludność pochodzenia skandynawskiego. Warto przypomnieć, że od I wieku p.n.e. do IV wieku n.e. nastąpił wyraźny wzrost znaczenia Morza Bałtyckiego jako szlaku dalekosiężnych powiązań handlowych i oddziaływań kulturowych. Rejon Sopotu, podobnie jak całego Pomorza Gdańskiego, zasiedlały miejscowe plemiona kultur oksywskiej, a także napływowe wielbarskiej pozostawiając liczne osady i związane z nimi cmentarzyska" - wyjaśniła, w komunikacie przesłanym przez biuro prasowe Urzędu Miejskiego w Sopocie, nadzorująca prace archeologiczne, Aleksandra Szymańska-Bukowska.

Kurhan, który zaczęli badać archeolodzy, został po raz pierwszy zlokalizowany w latach 70. XX wieku. Znajduje się w linii prostej ok. 2-3 kilometrów od sopockiego Grodziska, miejsca wczesnośredniowiecznej osady, gdzie mieści się Skansen Archeologiczny, będący oddziałem Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. "Drugi kurhan jest mocno zniszczony, prawdopodobnie zostało w niego wkopane podczas wojny stanowisko ckm-ów" - dodał Szyszka.

"Możliwe, że oba kurhany są zachowanym, cennym cmentarzyskiem i stanowią dziedzictwo kulturowe z tamtego okresu czasu, kiedy zmarłych spalonych na stosie składano w popielnicach lub też niespalonych osobników chowano wewnątrz kurhanu pod grubą warstwą kamieni i piasku" - oceniła Szymańska-Bukowska. 

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy