Reklama

Reklama

Uprowadzony chłopiec rozmawiał z matką przez telefon

W czasie przesłuchania na gdyńskiej komendzie matka 10-letniego Ibrahima odebrała telefon od Azeddine Oudrissa, Marokańczyka, który porwał chłopca. Kobieta mogła rozmawiać z synem, ale jedynie po niderlandzku, tak, żeby porywacz mógł rozumieć, co mówi jego dziecko. Zdaniem matki, chłopczyk był pod wpływem środków uspokajających.

Pani Karolina, matka Ibrahima, w poniedziałek przed godz. 11 została wezwana na Komendę Miejską Policji w Gdyni na przesłuchanie. Kilka minut przed godz. 12 zadzwonił jej telefon komórkowy.

"On dzwonił do mnie z numeru prywatnego, rozmawiał ze mną około cztery minuty. Dał mi mojego syna do telefonu; powiedział, że chce, żeby Ibrahim ze mną porozmawiał. Moje dziecko było bardzo spokojne, więc podejrzewam, że było po silnych lekach uspokajających. Musieliśmy ze sobą rozmawiać w języku niderlandzkim, bo on nie miał żadnego tłumacza. Taki był warunek rozmowy. Moje dziecko powiedziało, że jest wszystko dobrze, że papa dał mu jeść. Pytał się, czy po niego przyjadę" - mówiła w poniedziałek po godz. 12.30 w Komendzie Miejskiej Policji pani Karolina.

Reklama

Matka dziecka podkreśliła, że nie mogła pytać, gdzie przebywa jej syn, bo jej były partner cały czas kontrolował rozmowę z dzieckiem, która mogła odbywać się w głośnomówiącym trybie telefonu.

"Mój były partner nie zna polskiego i chciał tak rozmawiać, żeby mógł wszystko rozumieć. Nie chciał powiedzieć, gdzie jest, bo to nie mój interes. Stwierdził jednak, że jeszcze ze mną się skontaktuje" - powiedziała pani Karolina.

Matka ma pretensje do policji

Matka chłopca ma pretensje do trójmiejskiej policji, że zbagatelizowała jej zawiadomienie o uprowadzeniu dziecka. Jej ojciec, pan Kazimierz, stwierdził, że profesjonalnie podeszła do sprawy jedynie Komenda Główna Policji w Warszawie. "Całą noc rozmawiałem z oficerem policji" - stwierdził dziadek porwanego chłopca.

"Jedna decyzja kogokolwiek z policji i nie byłoby takiej sytuacji, że syn opuścił Polskę. Zostałyby uszczelnione granice i zatrzymaliby go na terenie Polski" - dodała matka Ibrahima.

10-letni Ibrahim został uprowadzony w niedzielę około godz. 21 na ulicy Ledóchowskiego na gdyńskim Obłużu. Porywaczem jest jego ojciec, pozbawiony praw rodzicielskich, obywatel Maroka - Azeddine Oudriss. Mężczyzna może być niebezpieczny. Policja apeluje o kontakt do wszystkich, którzy mają jakieś informacje na temat porwania.

Matka dziecka, Karolina, powiedziała dziennikarzom na komisariacie w Gdyni, że policjanci od godz. 21 w niedzielę "nie zrobili nic" oraz że informacji na temat uprowadzenia dziecka rano nie miała też belgijska policja. Według niej, właśnie do Belgii mógł udać się mężczyzna z dzieckiem.Jak wyglądały kontakty ojca z synem?

Zdaniem pani Karoliny jej były partner nie ma obecnie żadnych relacji z synem. Obydwoje rozstali się w 2015 r.

Były partner na początku miał kontakty z dzieckiem. Zabierał Ibrahima na weekendy. Po prawomocnym wyroku potwierdzającym jej opiekę rodzicielską z lipca 2018 r., pani Karolina wróciła z synem do Polski. Jej zdaniem, w ostatnim czasie w ogóle nie miał z nim kontaktu.

"Ostatnio taka próba odbyła się 4 marca 2019 r., kiedy mój były partner próbował uprowadzić dziecko" - stwierdziła kobieta.

Wówczas Marokańczyk usiłował uprowadzić syna spod szkoły w Gdyni. Nie udało się, bo chłopca obronili kierowca busa i nauczycielka. W tej sprawie prokuratura w Gdyni prowadziła śledztwo, ale zostało zawieszone, bo śledczy nie potrafili ustalić, gdzie przebywa Azeddine Oudriss.

Do września 2019 r. nie mógł on - jak mówiła kobieta - opuszczać Belgii, ale przyjechał do Polski. "W Polsce przebywał bezprawnie. Miał problem z kartą rezydenta. Miał tylko paszport marokański i na karku wyrok za przemyt narkotyków. W lutym 2019 r. przyszedł na komisariat na Oksywiu bez wizy. Policjanci sprawdzili paszport i powinien być deportowany. Nie wiem, dlaczego nie został deportowany" - oświadczyła pani Karolina.

Po nieudanej próbie porwania chłopiec był pod opieką psychologa.

Jak powiedziała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Gdańsku Grażyna Wawryniuk, gdyńska prokuratura będzie prowadzić śledztwo w sprawie uprowadzenia Ibrahima. Zostanie ono połączone z postępowaniem dotyczącym próby porwania z marca 2018 r.

10-latek porwany tuż po urodzinach

Chłopiec został porwany w Gdyni, przy ul. Ledóchowskiego w niedzielę ok. godz. 21. po 10. urodzinach Ibrahima obchodzonych u dziadków. Rodzina powiadomiła policję krótko po zdarzeniu. W poniedziałek o godz. 6.45 ruszyła procedura Child Alert.

"Rozpoczęliśmy poszukiwania 10-letniego Ibrahima natychmiast po zgłoszeniu. Uruchomienie procedury Child Alert to jest bardzo duża odpowiedzialność, która spoczywa na osobie, która podejmuje taką decyzję" - mówił rzecznik Komendy Głównej Policji Mariusz Ciarka. "Jednak w tym przypadku, biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności zdarzenia - m.in. zachowanie ojca, który uprowadził swojego syna - to, że uderzył on swoją byłą partnerkę, a więc dosyć agresywne zachowanie - skłoniło nas do tego, aby tą procedurę uruchomić" - wyjaśnił.

Informacje w sprawie porwanego chłopca można przekazywać pod numerami: 995, 112, 997 lub osobiście do najbliższej jednostki policji.

Wasze komentarze
No hate

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało wyłączone

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom, niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz w innych serwisach, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL