Reklama

Reklama

"Superbakteria" dotarła do Polski. Jest odporna na antybiotyki

Groźny szczep bakterii Klebsiella pneumoniae typu OXA-48 zaatakował na Pomorzu. Według doniesień Radia Gdańsk, bakterią zaraziło się już osiem osób.

Mimo że bakteria jest oporna na antybiotyki, sanepid uspokaja Polaków, twierdząc, że sytuacja została opanowana dzięki odpowiednim procedurom. 

Bakterię wykryto u pacjentów trzech szpitali oraz hospicjum. Zakażone osoby to niechorujący nosiciele, którzy nie stanowią zagrożenia dla otoczenia. Muszą jednak stosować środki zapobiegawcze.

Wojewoda pomorski ma powołać specjalny zespół, którego zadaniem będzie kontrolowanie i monitorowanie sytuacji, mające na celu zapobieganie ewentualnemu rozprzestrzenienia się ognisk groźnego szczepu bakterii. Zespół będzie powołany przed końcem tygodnia. 

Bakteria jest oporna na działanie najsilniejszych antybiotyków, do czego doprowadziło zbyt częste przyjmowanie tych leków przez pacjentów. 

Reklama

Do zakażeń dochodzi zazwyczaj na szpitalnych oddziałach anestezjologii i intensywnej terapii oraz w gabinetach zabiegowych. Źródłem zakażenia mogą być ludzie lub sprzęt medyczny. Bakterie mogą również przedostać się do organizmu przez rany pooperacyjne albo drogą pokarmową.

Bakteria wywołuje niebezpieczne choroby, takie jak zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie płuc czy sepsę. Klebsiella pneumoniae typu OXA-48 rozprzestrzenia się również w krajach Europy Zachodniej.

To już drugi przypadek "superbakterii" w woj. pomorskim. Poprzednio dwie osoby zaraziły się innym szczepem tej samej bakterii o typie oporności New Delhi - informuje Radio Gdańsk. 

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy