Reklama

Reklama

Sinice w Zatoce Gdańskiej. Stanowczy zakaz kąpieli

W Zatoce Gdańskiej wprowadzono stanowczy zakaz kąpieli, który obowiązuje od Mechelinek do Gdańska Brzeźna. Decyzję podjął sanepid. Ma to związek z groźnymi bakteriami sinic, które pojawiły się przy plażach w tych miejscach.

Decyzja o zamknięciu kąpielisk obowiązuje do odwołania.

Ławica sinic przypłynęła do brzegu w poniedziałkowe popołudnie, mimo że pogoda raczej im nie sprzyjała. Co prawda niebo pozostawało bezchmurne, ale nie było gorąco i dość silnie wiało. 

Jak wynika z rozpoznania Szwedzkiego Instytutu Hydrologiczno-Meteorologicznego, sinice obecne są na centralnym Bałtyku i ciągle się rozmnażają. Zapowiadane upały mogą sprzyjać ich rozwojowi, a większość z nich jest toksyczna. 

 Sinice to jednokomórkowe glony. Wzrost temperatury wody powyżej 22 stopni Celsjusza powoduje ich masowy zakwit. Woda przybiera wtedy wygląd zupy szczawiowej.

Kąpiel w takiej wodzie zagraża wystąpieniem stanów zapalnych skóry i spojówek a jej połknięcie może spowodować biegunkę, ból brzucha, wymioty i skurcze mięśni gładkich - ostrzega Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna z Gdańska.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje