Reklama

Reklama

Sinice w Bałtyku i jeziorach. Trzy kąpieliska nieczynne

Zakwit sinic sprawił, że w środę po południu (12 sierpnia) zamknięte są trzy nadmorskie kąpieliska zorganizowane w woj. pomorskim - podał Główny Inspektorat Sanitarny. Kąpiel zabroniona jest także nad dwoma pomorskimi jeziorami.

Jak podał Główny Inspektorat Sanitarny na swojej stronie internetowej, w środę popołudniu nieczynne są dwa nadmorskie kąpieliska - w Stegnie oraz w Mikoszewie.

Pomorski Sanepid zastrzega, że stan wody w poszczególnych miejscach może ulec zmianie. Panująca od wielu dni wysoka temperatura sprzyja bowiem zakwitowi sinic, które się przemieszczają niesione prądami wodnymi lub wiatrem. W efekcie zamknięte kąpieliska mogą zostać otwarte, a te dotąd czynne - zamknięte.

Aktualne informacje dotyczące stanu wody można znaleźć TUTAJ.

Reklama

Jeziora także z sinicami

Zakwit sinic utrzymuje się w środę także na dwóch pomorskich jeziorach. Są to: jezioro Żuczek w powiecie człuchowskim (nieczynne jest kąpielisko w Debrznie) oraz jezioro Żarnowieckie w powiecie wejherowskim (nieczynne jest kąpielisko w Lubkowie).

Taka kąpiel jest niebezpieczna

Latem w wodach Morza Bałtyckiego, a także jezior często pojawiają się sinice. Ich skupiska są przenoszone przez wiatr lub prądy wodne. Gdy pojawią się w pobliżu plaż, czasowo zamykane są zorganizowane przy nich kąpieliska. Decyzje o wywieszeniu w danym miejscu czerwonej flagi zakazującej kąpieli podejmują - w uzgodnieniu z pracownikami poszczególnych stacji Sanepidu - ratownicy, którzy na bieżąco obserwują wodę.

Sanepid przypomina, że w przypadku obfitego zakwitu sinic zalecany jest absolutny zakaz wchodzenia do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości układu pokarmowego w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne