Reklama

Reklama

Rośnie poziom wód. Niebezpiecznie w Gdańsku i Elblągu

Silny wiatr spowodował, że na Zatoce Gdańskiej doszło w środę do przekroczenia stanów alarmowych o pół metra, a na płynącej przez Gdańsk rzece Motławie zanotowano zjawisko tzw. cofki. W związku z pogodą władze miasta zaapelowały do mieszkańców o ostrożność. Podniósł się także poziom wód na rzece Elbląg, służby przygotowują się do rozstawienia rękawów przeciwpowodziowych. Ze względów na silny wiatr zamknięte są mola w Gdańsku i Sopocie

"Stan morza wynosi 619 cm, przy stanie alarmowym 570. Oznacza to, że stan alarmowy został przekroczony już o pół metra. Tendencja nadal jest rosnąca - wiatr powodujący cofkę ma się nasilać do wczesnych godzin popołudniowych" - poinformował w środę Jędrzej Sieliwończyk z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku. W związku z sytuacją pogodową zaplanowane zostało spotkanie Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego z udziałem zastępcy prezydenta Gdańska ds. polityki komunalnej Piotra Grzelaka.

Wody podtapiają nabrzeże

"Silny północno-zachodni wiatr spowodował, że na Zatoce Gdańskiej doszło do przekroczenia stanów alarmowych. Na Motławie mamy w związku z tym tak zwaną cofkę. Wody się spiętrzyły, zaczynają podtapiać niżej położone punkty nabrzeża. Zabezpieczamy te miejsca i wyłączamy z użytkowania. To samo dotyczy parkingu przy Hotelu Podewils (przy wjeździe na Ołowiankę - red.) i ulicy Wiślnej. Ze względów bezpieczeństwa z użytkowania wyłączone jest także molo w Brzeźnie" - powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, zastępca dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego UMG w Gdańsku, Krzysztof Domagalski.

Reklama

Straż Pożarna sprawdza sytuację na ul. Siennej. Ponadto są sygnały, że może dojść wybicia kanalizacji deszczowej na ul. Orlej i Korzeniowskiego w Brzeźnie.

Apel do mieszkańców

Władze miasta zaapelowały do mieszkańców o ostrożność i zachowanie zasad bezpieczeństwa. "Nie chodzi tylko o możliwe podtopienia, ale też o siłę wiatru. Należy unikać miejsc zadrzewionych, nie parkować samochodów pod drzewami. Dobrze jest też usunąć z balkonów przedmioty, które mogą ucierpieć od wiatru" - wyjaśnił Domagalski.

W Sopocie w związku z wysokim poziomem wody w Zatoce Gdańskiej i silnymi porywami wiatru zostało w środę zamknięte wejście na głowicę mola oraz do przystani jachtowej. Ze względów bezpieczeństwa nieczynne jest także sztuczne lodowisko na Skwerze Kuracyjnym.

"Na chwilę obecną nie przewidujemy zamykania całego pomostu mola. Jeżeli prognozy, co do słabnącego wiatru się sprawdzą i nie pojawią się nowe okoliczności (np. oblodzenie), to w czwartek po południu wejście na końcówkę mola powinno być ponownie otwarte" - poinformował Marcin Kulwas z Kąpieliska Morskiego Sopot.

Pogotowie przeciwpowodziowe w Elblągu

W środę po południu przekroczony został także stan alarmowy na rzece Elbląg (o godz. 13.05 o 610 cm). Prezydent Elbląga wprowadził stan pogotowia przeciwpowodziowego. Służby przygotowują się do rozstawienia rękawów przeciwpowodziowych.

"W związku z tym od godz. 13.15 zarządzeniem Prezydenta Miasta Elbląg wprowadzony został stan pogotowia przeciwpowodziowego na terenie miasta"- podał Łukasz Mierzejewski z biura prasowego urzędu miasta w Elblągu.

Wskazał, że służby przygotowują się już do rozstawienia pierwszych rękawów przeciwpowodziowych w okolicach Bulwaru Zygmunta Augusta. Ich rozstawienie planowane jest po przekroczeniu 615 cm w rzece Elbląg.

Z powodu zagrożenia powodziowego zamknięty został most w Nowakowie.

Poziom wody w rzece Elbląg podnosi się na skutek tak zwanej cofki czyli wpychania przez wiatr z północy wody z Zalewu Wiślanego.

Ze względów na silny wiatr zamknięte mola w Gdańsku i Sopocie

Ze względów na silny wiatr w środę wczesnym popołudniem zamknięte zostało molo w Sopocie, już wcześniej tego dnia z użytkowania wyłączono molo w gdańskim Brzeźnie. Wiatr spiętrza też wodę w Motławie, powodując zalewanie niżej położonych gdańskich nabrzeży.

O zamknięciu sopockiego mola poinformowała w środę Anna Dyskińska z zespołu prasowego sopockiego urzędu miejskiego. Wyjaśniła, że decyzję taką podjęły wspólnie władze miasta i szefostwo Kąpieliska Morskiego Sopot. "Zakaz wejścia na drewnianą część mola obowiązuje do odwołania" - zaznaczyła Dyksińska.

Już w środę przed południem z użytkowania wyłączone zostało także molo w gdańskim Brzeźnie.

Według najnowszej prognozy, wydanej przez gdyńskie Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich IMGW PIB, silne wiatry występować będą co najmniej do czwartkowego południa. Mają one wiać z północnego zachodu i z północy ze średnią prędkością 40-55 km/h, a w porywach osiągać 80-95 km/h. "Prognozowane jest również zamarzanie nawierzchni dróg i chodników po opadach mokrego śniegu i deszczu ze śniegiem" - poinformował Sieliwończyk.

Służby miejskie apelują do mieszkańców o zachowanie ostrożności. "Należy unikać miejsc zadrzewionych, nie parkować samochodów pod drzewami. Dobrze jest też usunąć z balkonów przedmioty ruchome" - podkreślił cytowany w komunikacie zastępca dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Gdańska Krzysztof Domagalski. 


Sprawdź prognozę długoterminową na 25 dni

Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca

Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy