Reklama

RMF: Radni Gdańska zdecydują co z pomnikiem księdza Jankowskiego

Dziś radni Gdańska mają zdecydować, co dalej z tytułem honorowego obywatela dla księdza Henryka Jankowskiego i co stanie się z jego pomnikiem, stojącym na skwerze w Gdańsku. Kilka dni temu Aleksandra Dulkiewicz, która wygrała wybory na prezydenta miasta, mówiła w rozmowie z Marcinem Zaborskim, że miejsce pomnika księdza prałata Henryka Jankowskiego jest na terenie prywatnym, a nie w przestrzeni publicznej.

Zdaniem władz Gdańska, pomnik księdza Henryka Jankowskiego, powinien zostać przeniesiony na teren prywatny. Aleksandra Dulkiewicz chciała się spotkać w tej sprawie z przedstawicielem społecznego komitetu budowy pomnika, ale do planowanego na środę spotkania nie doszło.

Nie można wykluczyć, że zwolennicy pomnika pojawią się dziś na sesji rady miasta. A jeżeli tak się stanie, to na pewno będą przeciwni przeniesieniu pomnika prałata, oraz zmianie nazwy Skweru księdza Jankowskiego. Kontrowersje wywoła też na pewno próba odebrania księdzu tytułu honorowego obywatela Gdańska.

Reklama

Proponowane przez radnych trzy uchwały ws. księdza - biorąc pod uwagę rozkład sił w radzie miasta - nie powinny mieć problemu z uzyskaniem większości. Czwartkowa sesja ma zacząć się o godzinie 9.

W rozmowie z Marcinem Zaborskim Aleksandra Dulkiewicz tłumaczyła, że projekt dotyczący rozbiórki pomnika księdza Jankowskiego został przygotowany przez dwa kluby radnych: Wszystko dla Gdańska i Koalicji Obywatelskiej. Nie ja jestem inicjatorką tego projektu, natomiast temat wokół pomnika nabrzmiał bardzo mocno - podkreśliła.

Kuba Kaługa

RMF FM

Reklama

Reklama

Reklama