Reklama

Reklama

RMF: Kolejne kąpieliska z zakazem wchodzenia do wody

Czerwona flaga oznaczająca zakaz kąpieli w Bałtyku powiewa nad kilkudziesięcioma kąpieliskami na wybrzeżu. Ostrzeżenia o sinicach dotyczą nie tylko Zatoki Gdańskiej, ale także gminy Kołobrzeg - informuje RMF FM.

Fatalna sytuacja jest w Trójmieście, gdzie zamknięte były dziś wszystkie kąpieliska. Niewiele lepiej jest na innych plażach Zatoki Gdańskiej. Sinice opanowały cały jej południowy brzeg. Czerwone flagi powiewają nad ponad dwudziestoma kąpieliskami, od Babich Dołów w Gdyni, po Świbno na Wyspie Sobieszewskiej w Gdańsku. Lepiej jest dopiero na wschód od ujścia Wisły.

Sinice uniemożliwią turystom także kąpiel od Grzybowa do aż do Ustronia Morskiego.

TUTAJ NA BIEŻĄCO SPRAWDZISZ, NA KTÓRYCH KĄPIELISKACH OBOWIĄZUJE ZAKAZ KĄPIELI>>> 

Reklama

Wszędzie tam woda ma charakterystyczną zieloną barwę przez namnażające się sinice. I niestety nic nie zapowiada, że w najbliższym czasie sytuacja się poprawi.

Jak przewidują synoptycy,  jeszcze przez nawet półtora tygodnia pogoda może sprzyjać utrzymywaniu się sinic. Będzie bardzo ciepło, z niewielkim wiatrem. Jedyna nadzieja w burzach, które zapowiadane są na najbliższy weekend.

Wysokie temperatury, niewielki wiatr, a przez to małe falowanie to warunki  idealne dla uniemożliwiających kąpiel cyjanobakterii.

Wchodzenie do wody, gdzie zakwitły sinice może skończyć się reakcją alergiczną lub zatruciem spowodowanymi toksynami wytwarzanymi przez sinice. W przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić m.in. wymioty, biegunka i bóle brzucha.

Taką wodą nie można też poić zwierząt domowych ani podlewać warzyw.

Zakwit sinic jest dobrze widoczny, bo woda zmienia wówczas swoje zabarwienie. Tzw. kożuch sinicowy może być niebiesko-zielony, szaro-zielony, zielonkawo-brązowy oraz czasem czerwono-brązowy.

TUTAJ NA BIEŻĄCO SPRAWDZISZ, NA KTÓRYCH KĄPIELISKACH OBOWIĄZUJE ZAKAZ KĄPIELI>>> 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy