Reklama

Reklama

Proces Stefana W. Krzyczał "Allah Akbar"

"Alllah Akbar" - takie słowa dwukrotnie wykrzyczał podczas rozprawy sądowej Stefan W. oskarżony o zabójstwo prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Sędzia Sądu Okręgowego w Gdańsku Aleksandra Kaczmarek poprosiła, aby słowa oskarżonego zostały wpisane do protokołu.

W czwartek w Sądzie Okręgowym w Gdańsku rozpoczęła się siedemnasta rozprawa w sprawie zabójstwa prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Oskarżony Stefan W. został doprowadzony z pobliskiego aresztu śledczego do największej sali sądu. Usiadł w specjalnie wydzielonym pomieszczeniu za szklaną szybą. Na początku rozprawy, przed rozpoczęciem przesłuchań świadków, oskarżony dwukrotnie wykrzyczał "Allah Akbar", co można tłumaczyć jako "Bóg jest wszechmocny".

Sędzia Sądu Okręgowego Aleksandra Kaczmarek prosiła o wpisanie słów oskarżonego do protokołu. Poinformowała również, że oskarżony - jak przed każdą rozprawą - został przebadany przez lekarza i może uczestniczyć w rozprawie.

Reklama

W czwartek zostanie przesłuchana m.in. lekarka, która reanimowała na scenie prezydenta Pawła Adamowicza.

Oskarżenie Stefana W. 

Stefan W. jest oskarżony o dokonanie zabójstwa w zamiarze bezpośrednim w wyniku motywacji zasługującej na szczególne potępienie, a także o popełnienie przestępstwa zmuszania innej osoby do określonego zachowania. Obu przestępstw oskarżony miał dopuścić się w warunkach powrotu do przestępstwa. Oskarżonemu grozi od 12 lat do dożywotniej kary więzienia.

W opinii biegłych, gdy 13 stycznia 2019 r. wszedł na scenę i zaatakował nożem Pawła Adamowicza, miał ograniczoną poczytalność. Może to wpłynąć na wysokość kary więzienia. Sąd może zastosować jej nadzwyczajne złagodzenie.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy