Reklama

Reklama

Pomorskie: Nowy rozkład pociągów bez dużych zmian

Nowy rozkład jazdy pociągów nie spowoduje dużych zmian w kursowaniu pociągów Przewozów Regionalnych, PKP SKM Trójmiasto i PKP Intercity w woj. pomorskim. Najkrótsza podróż z Warszawy do Gdańska potrwa 5 godz. 12 min., przez Kutno i Bydgoszcz.

Nowy roczny rozkład jazdy pociągów zacznie obowiązywać od 11 grudnia. Kolejarze zapewniają, że do wprowadzenia zmian są dobrze przygotowani. Przewoźnicy obsługujący połączenia na Pomorzu tłumaczą, że zmiany w rozkładzie są niewielkie ze względu na prowadzoną modernizację linii kolejowej Warszawa-Gdynia.

Reklama

Dyrektor Pomorskiego Zakładu Przewozów Regionalnych w Gdyni, Zbigniew Labuda poinformował, że w odróżnieniu od innych województw, w pomorskim nie zmniejszy się liczba kursujących pociągów. - Nawet zwiększy nam się rejon obsługi, bo przejęliśmy obsługę transportową na odcinku Czersk - Kościerzyna - dodał.

Powiedział, że na trasie Gdynia-Władysławowo-Gdynia zwiększona będzie częstotliwość kursowania jednej pary pociągów na "codziennie"; teraz kursują tylko w dni robocze. Na trasie Gdynia-Kościerzyna-Gdynia uruchomiona będzie nowa para pociągów w soboty i niedziele. Wprowadzone będą dwie nowe pary pociągów w sezonie letnim na odcinku Słupsk-Ustka.

Labuda poinformował, że ze względu na modernizacją linii kolejowej Warszawa-Gdynia od 11 grudnia do końca lutego przyszłego roku, na odcinkach Pruszcz Gdański-Gdynia oraz Malbork-Szymankowo skrócone będą relacje 8 pociągów do/z Tczewa oraz 7 pociągów do/z Gdańska oraz wydłużony będzie czas przejazdu na trasie Malbork-Tczew- Gdynia.

Zapewnił, że od trzech tygodni szczegółowe rozkłady jazdy pociągów Przewozów Regionalnych są wywieszone na wszystkich stacjach i przystankach osobowych oraz na stronie www.przewozyregionalne.pl. Bezpłatne rozkłady jazdy wydawane są także podróżnym przez kasy biletowe i drużyny konduktorskie.

Przewoźnik uruchomił system informacji SMS o poważnych utrudnieniach w ruchu pociągów; informacje są przekazywane do zarejestrowanych w systemie podróżnych. Dyrektor ds. Marketingu i Sprzedaży PKP SKM w Trójmieście, Marcin Głuszek poinformował, że "nowy rozkład jazdy niewiele zmienia w dotychczas obowiązującym".

Przypomniał, że tak jak dotychczas, na trasie Gdańsk-Gdynia-Gdańsk w godzinach szczytu, czyli od 6.30 do 9 oraz od 13 do 18 pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej kursować będą co 7,5 minut; poza godzinami szczytu co 15 minut. Na trasie Gdynia-Wejherowo w godzinach szczytu pociągi kursować będą co 15 minut, poza godzinami szczytu co pół godziny.

Poinformował, że w nowym rozkładzie pojawiły się trzy nowe połączenia w każdym dniu na trasie Luzino-Wejherowo-Luzino. Zwrócił uwagę, że na odcinkach w kierunku Słupska i Lęborka są kilkuminutowe zmiany w kursowaniu pociągów.

Rzeczniczka prasowa PKP Intercity SA Małgorzata Sitkowska poinformowała PAP, że niektóre pociągi będą szybciej jechać z Warszawy do Gdańska - podróż najszybszym (InterCity "Kaszub") zajmie 5 godz. 12 min. Pociągi na tej trasie pojadą objazdem - nie przez Działdowo i Iławę, ale przez Kutno i Bydgoszcz.

Trasa przez Kutno i Bydgoszcz jest dłuższa niż przez Działdowo i Iławę, ale przejazd nią jest szybszy, bo na trasie przez Działdowo wciąż trwa remont. Przejazd innymi trasami będzie trwał, tak jak dotychczas, od 7,5 do 10 godzin.

Beata Czemerajda z biura prasowego PKP Intercity SA poinformowała, że w porównaniu z obecnym rozkładem jazdy skróci się też przejazd większości pociągów na trasie Gdynia-Poznań o 30 do 60 minut.

Sitkowska zapowiedziała, że z wejściem w życie nowego rozkładu jazdy, poszerzy się oferta last minute, np. pasażerowie z Bydgoszczy, którzy wybiorą w drodze do Trójmiasta połączenie "Neptun", za bilet w klasie 2 wraz z miejscówką będą mogli zapłacić 33 zł.

Po ponad dwuletniej przerwie PKP Intercity powróci również do tradycji nadawania nazw wszystkim pociągom uruchamianym w barwach Twoich Linii Kolejowych (TLK). Od niedzieli z Krakowa do Trójmiasta pasażerowie dojadą TLK "Stoczniowcem" lub "Wojażerem".

Informacje dotyczące rozkładu jazdy dostępne są na stronie internetowej przewoźnika www.intercity.pl oraz na dworcach.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje