Reklama

Reklama

Pomorskie: Kolejne kąpieliska zamknięte z powodu sinic

W niedzielę (19 lipca) Główny Inspektorat Sanitarny podjął decyzję o zamknięciu prawie wszystkich kąpielisk w Trójmieście z uwagi na sinice. Jedynie w trzech miejscach w Gdańsku można się jeszcze kąpać.

Trójmiejskie kąpieliska są od soboty sukcesywnie zamykane z uwagi na sinice. W niedzielę Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna powiadomiła, że w ciągu dnia sytuacja może się zmieniać.

Reklama

Tak też się stało. W niedzielę po południu GIS zdecydował, że zamknięte zostaną wszystkie kąpieliska w Gdyni (cztery), Sopocie (dziewięć) oraz prawie wszystkie w Gdańsku (pięć). W grodzie nad Motławą są czynne jedynie trzy kąpieliska w: Gdańsku Stogach, Sobieszewie i Świbnie.

Nieczynne jest też kąpielisko w Rewie od strony Zatoki Gdańskiej oraz wszystkie cztery kąpieliska w Krynicy Morskiej.

"Woda nieprzydatna do kąpieli"

GIS poinformował, że na wymienionych kąpieliskach "woda jest nieprzydatna do kąpieli".

Na pozostałych około 40 nadmorskich kąpieliskach strzeżonych, zorganizowanych tego lata na terenie województwa pomorskiego, woda jest wolna od sinic i można się w niej bezpiecznie kąpać.

Zakwit sinic utrzymuje się też od kilku dni w jeziorze Dobrogoszcz w powiecie kartuskim. Z tego powodu nieczynne jest kąpielisko zorganizowane we wsi Dobrogoszcz.

Koszmar turystów

Latem w wodach Morza Bałtyckiego bardzo często pojawiają się wykwity sinic. Ich skupiska przemieszczają się nieustannie na powierzchni wody przenoszone przez wiatr i prądy morskie. Gdy pojawią się w wodzie w pobliżu plaż, czasowo zamykane są zorganizowane przy nich kąpieliska. Decyzje o wywieszeniu w danym miejscu czerwonej flagi podejmują - w uzgodnieniu z pracownikami poszczególnych stacji sanepidu - ratownicy, którzy na bieżąco obserwują wodę.

Absolutny zakaz wchodzenia do wody

Sanepid przypomina, że w przypadku obfitego zakwitu sinic zalecany jest absolutny zakaz wchodzenia do wody. 

Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości ze strony układu pokarmowego, w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha.

Aktualne informacje dotyczące stanu wody w kąpieliskach można znaleźć TUTAJ

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje