Reklama

Reklama

Piesza Pielgrzymka Archidiecezji Gdańskiej na Jasną Górę w formie sztafety

Z powodu epidemii w tym roku wierni z archidiecezji gdańskiej wyruszą na pątniczy szlak ku Jasnej Górze w formie sztafety. Każdego dnia będzie mogło pielgrzymować maksymalnie 30 osób.

Główny inspektor sanitarny opracował wytyczne dla organizatorów ruchu pielgrzymkowego podczas stanu epidemii COVID-19 w Polsce. W związku z opublikowanymi w ubiegłym tygodniu rekomendacjami GIS-u, Kuria Metropolitalna Gdańska wydała komunikat o organizacji tegorocznej pieszej pielgrzymki na Jasną Górę.

Dokument podpisali opiekunowie wszystkich trzech grup pielgrzymkowych archidiecezji gdańskiej: kierownik grupy kaszubskiej ks. Robert Jahns, kierownik grupy gdyńskiej ks. Krzysztof Czaja i kierownik grupy gdańskiej ks. Łukasz Grelewicz.

Przewodnicy podkreślają w oświadczeniu, że z uwagi na sytuację epidemiczną i obowiązujące rozporządzenia władz państwowych, a przede wszystkim w trosce o dobro i bezpieczeństwo zarówno pątników, jak i podejmujących ich gościną gospodarzy, tegoroczne pielgrzymowanie będzie miało wymiar przede wszystkim duchowy.

Reklama

"Po zapoznaniu się z przepisami, a także po licznych konsultacjach w gronie kierowników pielgrzymek w Polsce i księży proboszczów miejscowości, które odwiedzamy na trasie, podjęliśmy decyzję o pielgrzymowaniu na Jasną Górę w formie sztafety pielgrzymkowej" - poinformowali duchowni.

Maksymalnie 30 pątników

Wyjaśnili, że każdego dnia w wędrówce do Częstochowy będzie mogło uczestniczyć maksymalnie 30 pątników, nie uwzględniając kilku osób z obsługi, których obecność jest konieczna do duchowego i organizacyjnego przeprowadzenia rekolekcji w drodze. Zapisy na dany dzień sztafety pielgrzymkowej będą możliwe wyłącznie przez formularze dostępne na stronach internetowych danych grup.

Transmisje online

Księża zachęcają wszystkich pątników, którzy pozostaną w domach, do duchowego udziału w pielgrzymkach m.in. przez codzienną modlitwę w kościołach stacyjnych, które w czasie trwania pielgrzymek będą służyły jako miejsce spotkania i wspólnej modlitwy apelowej. Będzie też możliwość śledzenie transmisji online przeprowadzanych z trasy.

"Zapraszamy do podjęcia trudu tegorocznego pielgrzymowania na Jasną Górę w tym skromnym, ale ważnym wymiarze jednego dnia i do śledzenia na bieżąco informacji, które publikujemy na naszych stronach internetowych. Jednocześnie zastrzegamy, że przyjętą formułę pielgrzymowania i jej realizację uzależniamy od aktualnej sytuacji epidemicznej w kraju, ze szczególnym uwzględnieniem rejonów, przez które pielgrzymki przechodzą" - podkreślili.

Piesza Pielgrzymka Kaszubska z Helu na Jasną Górę

Piesza Pielgrzymka Kaszubska z Helu na Jasną Górę rozpocznie się tradycyjnie 25 lipca o godz. 6.00. Dzień później o tej samej porze w kierunku Częstochowy wyruszą wierni z Gdyni. Pątnicy z Gdańska wyjdą na pielgrzymi szlak 28 lipca o godz. 6.00 z bazyliki Mariackiej.

Szczegółowe informacje na temat wszystkich pielgrzymek archidiecezji gdańskiej będą podawane na stronach internetowych poszczególnych grup. 

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy