Reklama

Reklama

Huraganowy wiatr łamał drzewa - jego siła słabnie

Tysiące mieszkań pozbawionych prądu, powalone drzewa, pozrywane linie energetyczne, połamane słupy i odwołane rejsy promów - mieszkańcy Pomorza, Podlasia oraz Warmii i Mazur wciąż odczuwają skutki niszczącego żywiołu, który szalał na północy Polski. Huraganowe uderzenia wiatru były tak silne, że przewracały drzewa. Na szczęście sytuacja powoli się normalizuje i wieje zdecydowanie słabiej, ale podmuchy wiatru wciąż mogą sięgać 60 km/h.

Wskutek silnego wiatru najbardziej ucierpieli mieszkańcy trzech województw: pomorskiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Na szczęście sytuacja powoli powraca do normy, a do mieszkań sukcesywnie wraca prąd.

Reklama

Najbardziej niebezpiecznie było na Pomorzu, gdzie huraganowe uderzenia wiatru przewracały drzewa, łamały słupy i uszkadzały linie energetyczne. Prądu zostały tam pozbawione tysiące mieszkańców.

Najgroźniej było na Pomorzu

Z powodu awarii w woj. pomorskim w środę rano dostaw prądu pozbawionych jest ok. 12 tys. odbiorców. Energetycy zapowiadają, że w środę przywrócą dostawy energii.

Rzeczniczka gdańskiego oddziału spółki Energa-Operator, Alina Geniusz-Siuchnińska poinformowała, że do naprawy zostały awarie w miejscach trudno dostępnych, gdzie konieczna jest np. wymiana słupów.

Jak poinformowała, najtrudniejsza sytuacja jest teraz w powiecie wejherowskim, gdzie na zasilanie oczekuje 7,8 tys. gospodarstw w miejscowościach Luzino, Szemud, Linia, Łęczyce, Choczewo, Gniewino oraz okolice Wejherowa.

W powiecie tczewskim bez zasilania jest 1,1 tys. odbiorców w miejscowościach Jodłowno, Pomlewo, Czapielsk, Łapino, Klonowo Dolne, Trzepowo, Czarna Huta i Piekło Dolne.

W powiatach kartuskim i kościerskim - bez zasilania pozostało 810 odbiorców w miejscowościach Smolniki, Stężyca, Sikorzyno, Leźno, Trzepowo i Kalisz. W powiecie puckim bez zasilania pozostało 330 odbiorców w miejscowościach Krokowa i w rejonie Pucka.

Małgorzata Robińska ze słupskiego oddziału spółki Energa-Operator poinformowała, że także na terenie podległym temu oddziałowi poprawiła się sytuacja. Prądu pozbawionych jest jednak nadal ok. 2 tys. gospodarstw.

Wiatr zabierał prąd i łamał drzewa jak zapałki

Najtrudniejsza sytuacja jest w gminach: Czarna Dąbrówka, Cewice, Nowa Wieś Lęborska, Potęgowo, Bytów, Miastko, Parchowo, Kępice, Studzienice, Tuchomie i Koczała.

We wtorek w południe w Pomorskiem dostaw prądu pozbawionych było ponad 90 tys. odbiorców. W kulminacyjnym momencie wiatr miejscami osiągał prędkość do 110 km/godz.

Wskutek silnego wiatru ucierpieli też mieszkańcy woj. podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Pozbawionych prądu jest tam około 4 tysiące odbiorców. Większość z tych awarii powinna być usunięta do południa w środę - oceniają energetycy.

Wskutek awarii ucierpiały tysiące mieszkańców

We wtorek wieczorem bez prądu w regionie było nawet 60 tys. odbiorców, a najwięcej uszkodzeń zanotowano na Mazurach oraz w powiecie sokólskim (woj. podlaskie) - poinformował Andrzej Piekarski, rzecznik prasowy PGE Dystrybucja SA w Białymstoku. Spółka działa na terenie województwa podlaskiego i w graniczącej z nim części Warmii i Mazur.

Awarie spowodowane były przede wszystkim uszkodzeniem linii wysokiego napięcia, co spowodowało odłączenie w sumie ok. tysiąca stacji transformatorowych. Wieczorem sytuacja zaczęła się poprawiać, ale kilka tysięcy odbiorców wciąż nie ma prądu.

Jak dodał Piekarski, awarie usuwane są jeszcze we wschodniej części województwa warmińsko-mazurskiego oraz w okolicach Grajewa, Szczuczyna, Sokółki i Dąbrowy Białostockiej w Podlaskiem. - Większość awarii powinna być usunięta do południa - dodał rzecznik PGE Dystrybucja SA w Białymstoku.

Część odłączeń, to tzw. odłączenia technologiczne, czyli w miejscach, gdzie już we wtorek w nocy przywrócono zasilanie, ale w sposób tymczasowy, by teraz je czasowo odłączyć i dokonać napraw.

Na szczęście prognozy synoptyków są optymistyczne, a wiatr nie powinien być już aż tak dokuczliwy.

Szczegółowa prognoza pogody

Europa północno wschodnia oraz Wyspy Brytyjskie są w zasięgu niżów z frontami atmosferycznymi. Nad centralną i południową częścią kontynentu dominuje wyż z centrum nad Niemcami.

Jak informuje IMGW Polska jest pod wpływem wyżu z centrum nad Niemcami. Napływa chłodne powietrze polarno-morskie. Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1004 hPa i będzie rosnąć.

Zachmurzenie będzie małe i umiarkowane, miejscami duże. Lokalnie, zwłaszcza na południowym wschodzie, w centrum i w rejonie Zatoki Gdańskiej słabe, przelotne opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Temperatura maksymalna od 1 st. C na północnym wschodzie, do około 3 st. C w centrum i na południu, oraz do 5 - 6 st. C na zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, na północnym wschodzie początkowo porywisty, zachodni i północno-zachodni.

Mglisto, deszczowo i śnieżnie

W nocy zachmurzenie małe i umiarkowane lokalnie duże. Miejscami marznące mgły osadzające szadź i ograniczające widzialność do bardzo słabej. Na krańcach północno-zachodnich nad ranem pojawią się opady deszczu ze śniegiem. Temperatura minimalna na Suwalszczyźnie i Podlasiu od -8 do -5 st. C, na pozostałym obszarze od -5 do -2 st. C, tylko nad morzem od -2 st. C do zera. Wiatr słaby zmienny.

W czwartek na przeważającym obszarze kraju zachmurzenie umiarkowane i duże. Na północy i zachodzie zachmurzenie duże i całkowite z postępującymi od zachodu opadami, początkowo śniegu i deszczu ze śniegiem, przechodzącymi na zachodzie w deszcz.

Niebo się przejaśni, zza chmur wyjrzy słońce

Temperatura maksymalna na Mazurach, Suwalszczyźnie i Podlasiu od -3 do -1 st. C, na pozostałym obszarze od 1 do 4 st. C, tylko na południu i zachodzie od 4 do 7 st. C. Wiatr z kierunków południowych, słaby, na Pomorzu umiarkowany, okresami porywisty.

W Warszawie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. W drugiej części dnia rozpogodzenia. Temperatura maksymalna 4 st. C. Wiatr umiarkowany, północno-zachodni.

W nocy zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura minimalna -4 st. C. Wiatr słaby, zmienny.

W czwartek zachmurzenie umiarkowane, po południu wzrastające do dużego. Temperatura maksymalna 2 st. C. Wiatr słaby, południowy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne