Reklama

Reklama

GIS: Wszystkie nadmorskie kąpieliska otwarte

Wszystkie nadmorskie kąpieliska, zarówno w woj. pomorskim jak i zachodniopomorskim, są otwarte - poinformował w poniedziałek w południe Główny Inspektorat Sanitarny. W województwie zachodniopomorskim zamknięte są dwa kąpieliska nad jeziorami.

W województwie zachodniopomorskim kąpiel jest zabroniona na dwóch kąpieliskach nad jeziorami - w kąpielisku miejskim Stawek w Gryficach ze względu na sinice, i w kąpielisku przy plaży miejskiej w Choszcznie z powodu skażenia wody nieznanym środkiem chemicznym.

Decyzję o dopuszczeniu lub nie kąpieli w danym miejscu podejmują ratownicy, którzy na bieżąco obserwują wodę. W zamkniętych kąpieliskach wywieszana jest czerwona flaga. Sanepid podkreśla, że sytuacja może ulec zmianie. Wiatr i prądy morskie mogą spowodować, że skupiska sinic się przemieszczą, w efekcie zamknięte kąpieliska mogą zostać otwarte, a te dotąd czynne - zamknięte.

Reklama

Sanepid przypomina na swoich stronach internetowych, że w przypadku obfitego zakwitu sinic, stacja zaleca absolutny zakaz wchodzenia do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W przypadku połknięcia wody z sinicami mogą wystąpić dolegliwości układu pokarmowego; biegunka, wymioty i bóle brzucha.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje