Reklama

Reklama

Gdańszczanie pokażą kibicom i turystom miasto

Po dwóch gdańskich dzielnicach: Zaspie i Biskupiej Górce, ich mieszkańcy będą oprowadzać tego lata turystów, w tym także miłośników futbolu, którzy przyjadą na Euro 2012. Projekt realizowany jest dzięki dotacji ministerstwa kultury.

Jak powiedział Sławomir Czarnecki z Instytutu Kultury Miejskiej, która to instytucja jest jednym z organizatorów projektu pod nazwą Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki, do udziału w przedsięwzięciu zgłosiło się 30 osób z Zaspy oraz 90 z Biskupiej Górki.

Reklama

Osoby te od marca biorą udział w cyklu zajęć dotyczących ich dzielnic. W przypadku Zaspy nacisk kładziony jest na wyjątkową kolekcję murali - wielkoformatowych malowideł ściennych, które można oglądać głównie na szczytach licznych na tym osiedlu bloków.

Z kolei przyszli przewodnicy po Biskupiej Górce poznają historię tego sąsiadującego z centrum Gdańska wzniesienia z jego zespołem kamienic oraz obiektami fortyfikacyjnymi.

Czarnecki wyjaśnił, że fundusze na realizację projektu w wysokości 30 tys. zł zostały pozyskane z ministerstwa kultury. Cykl zajęć zakończy się maju.

Na Zaspie podobny projekt był realizowany już w ubiegłym roku i teraz w zajęciach biorą udział głownie ubiegłoroczni "absolwenci szkoły dla przewodników", którzy pogłębiają swoją wiedzę. Natomiast w przypadku Biskupiej Górki przedsięwzięcie ma charakter premierowy.

W grupie przewodników po Zaspie są osoby anglo-, niemiecko- i hiszpańskojęzyczne, więc z ich pomocy będą mogli skorzystać także obcojęzyczni turyści.

- Co do możliwości oprowadzania zagranicznych turystów po Biskupiej Górce, dopiero rozeznajemy się w znajomości języków obcych wśród uczestników, ale przykład z Zaspy pokazuje, że także tutaj powinna być taka możliwość - powiedział Czarnecki.

W skład kolekcji murali na gdańskiej Zaspie wchodzi około 30 wielkoformatowych dzieł o łącznej powierzchni ponad sześciu tysięcy m kw. Malowidła zdobią głównie szczyty bloków mieszkalnych, ale też okoliczne ogrodzenia.

Większość dzieł powstała w ramach Europejskiego Festiwalu Malarstwa Wielkoformatowego Monumental Art, który odbywa się w Gdańsku od 2009 roku. W przedsięwzięciu brali udział artyści zarówno z Polski, jak i z Niemiec, Włoch, a nawet Chin.

Z kolei Biskupia Górka to wzniesienie, na którym znajduje się zespół kamienic pochodzących najczęściej z przełomu XIX i XX wieku. Jest tu także zbudowana na początku XIX wieku Reduta Koszarowa i - pochodzący z tego samego czasu - pomennonicki kościół.

W najwyższym punkcie wzniesienia stoi też zbudowane w latach 30. XX wieku schronisko młodzieżowe. Z Biskupiej Górki rozciąga się bardzo malowniczy widok na leżące nieopodal Główne Miasto z jego najważniejszymi zabytkami w postaci Ratusza Głównomiejskiego czy Bazyliki Mariackiej.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje