Reklama

Reklama

Gdańsk: Ewakuacja Teatru Szekspirowskiego. Wśród gości były premier i minister kultury

Biuro Ochrony Rządu zarządziło ewakuację Teatru Szekspirowskiego po tym, jak w teatrze znaleziono podejrzaną walizkę. Wśród osób obecnych w teatrze był Donald Tusk i minister kultury Małgorzata Omilanowska.

Na miejscu pracują policjanci i strażacy. Funkcjonariusze sprawdzają budynek. Z nieoficjalnych informacji wynika, że podejrzaną walizkę zostawił tam jeden z tłumaczy.

Do incydentu doszło podczas gali inaugurującej działalność Teatru Szekspirowskiego. Placówka ta ma pełnić funkcję centrum sztuk i wydarzeń o międzynarodowym zasięgu. 

Reklama

O teatrze


Oddawany do użytku w piątek po 3,5 roku budowy Gdański Teatr Szekspirowski jest pierwszym budynkiem teatralnym w Polsce z otwieranym dachem, co umożliwi granie spektakli przy świetle dziennym, jak w czasach renesansu.

Składający się z dwóch połaci dach gdańskiego teatru ma 420 m kw., waży ok. 90 ton i jest pokryty patynowaną miedzianą blachą. Wyposażony m.in. w czujniki wiatru i temperatury dach otwiera się w ciągu trzech minut.

Powierzchnia całkowita obiektu to ponad 12 tys. metrów kwadratowych.

Budynek GTS zaprojektował 63-letni Renato Rizzi z Włoch - autor m.in. Pałacu Sportu we włoskim Trento i Muzeum Egipskiego w Kairze. Architekt stworzył też m.in. siedzibę opery w Tokio i dzielnicę La Vilette w Paryżu. Rizzi wykłada w Instituto Universitario di Architettura w Wenecji.

W GTS znajdują się trzy rodzaje scen. Pierwsza to scena elżbietańska na potrzeby spektakli szekspirowskich, podniesiona na ponad metr od podłogi z widownią z trzech stron, stojącą wokół sceny i siedzącą na galeriach. Jeśli potrzebna będzie tradycyjna scena typu włoskiego w miejscu, gdzie była scena elżbietańska może powstać rząd foteli dla widzów. Trzecie rozwiązanie to scena w kształcie areny z publicznością po czterech stronach. Zmiany scen są możliwe dzięki systemowi kilkudziesięciu automatycznych zapadni.


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama