Reklama

Reklama

Gdańsk: CBŚP w samochodach mafiosów

Gdańskie CBŚP otrzymało od Prokuratura Krajowa samochody zarekwirowane mafii zajmującej się przemytem i handlem narkotykami. Wśród przekazanych przedmiotów jest BMW oraz inne auto osobowe.

Chodzi o auta zarekwirowane w śledztwie prowadzonym przez Pomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku dotyczącym zorganizowanej grupy przestępczej, która dokonywała przemytu narkotyków w postaci haszyszu z Hiszpanii do krajów skandynawskich. Następnie narkotyki na terenie tych krajów były rozprowadzane. 

Przemyt nawet 4,5 tony haszyszu

W toku postępowania prokurator ustalił, że grupa działała do 2017 roku i w tym czasie mogła dokonać przemytu nawet 4,5 tony haszyszu.

Dotychczas zarzuty przedstawiono 7 osobom.

Reklama

Nowelizacja ustawy

Przekazanie CBŚP, zabezpieczonych samochodów, było możliwe dzięki nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wuywołanych nimi sytuacji kryzysowych. 

Wprowadzony ustawą przepis umożliwia przekazanie zajętych w trakcie postępowania karnego przedmiotów instytucjom walczącym z epidemią w tym Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Siłom Zbrojnym Rzeczypospolitej Polskiej, Straży Granicznej oraz instytucjom państwowym i samorządowym.

W uzasadnieniu nowelizacji ustawy wskazano, że niszczenie lub przechowywanie zajętych substancji pochodzących z przestępstwa, w sytuacji zagrożenia epidemicznego stanowiłoby trwonienie zasobów, mających znaczenie dla bezpieczeństwa publicznego i nosiłoby znamiona marnotrawstwa. Jednocześnie pozostawienie tychże środków w depozycie również nie znajduje uzasadnienia wobec charakteru zagrożenia epidemicznego.

Wcześniej na podobnych zasadach prokuratura przekazała szpitalom i policji sprzęt o wartości ponad 3 milionów złotych. Wśród przedmiotów odebranych mafii VAT-owskiej był zarówno sprzęt elektroniczny, przekazany na wyposażenie szpitalnych oddziałów covidowych, jak również pojazdy przekazane policji do zapewnienia bezpieczeństwa publicznego.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne