Reklama

Reklama

"Dziennik Bałtycki": Znaleziono "cudowną broń" Adolfa Hitlera

O sensacyjnym znalezisku na Pomorzu czytamy w artykule Doroty Abramowicz na stronie "Dziennika Bałtyckiego". W Gdyni-Babich Dołach odnaleziono jedyne na świecie zachowane egzemplarze eksperymentalnej broni niemieckiej armii z czasów Adolfa Hitlera.

Broń ta, przenoszona dzięki silnikom rakietowym i zrzucana z samolotów, łączyła w sobie cechy bomb i torped. "Bombotorpedy" miały służyć zwalczaniu alianckich okrętów. Dotąd znane były wyłącznie ze starych rysunków i fotografii.

Eksperci z USA nie mają wątpliwości

Przed paroma laty pierwszą z głowic wykopali złomiarze. Była jednak dla nich za ciężka, dlatego porzucili ważącą 600 kilogramów zdobycz w lesie. Natrafił na nią interesujący się historią Remigiusz Pacer. Dzięki współpracy badaczy historii z Fundacji Na Rzecz Zaginionych Dzieł Sztuki Latebra i Radosława Biczaka z programu "Poszukiwacze historii" zdjęcia broni został przebadane przez ekspertów z USA.

Reklama

Ci, podaje "Dziennik Bałtycki", potwierdzili, że jest to "cudowna broń" Adolfa Hitlera, czyli "bombotorpedy", jakich nie ma w swoich zbiorach żadne muzeum na świecie.

Sensacyjne znalezisko już w muzeum

W sobotę na terenie, gdzie odnaleziono głowicę, badacze z Latebry w towarzystwie pracowników Muzeum Marynarki Wojennej i autorów programu "Poszukiwacze historii" podnieśli zabytkową broń i przebadali okolicę. Okazało się, że pod ziemią zakopany był jeszcze jeden egzemplarz.

Sensacyjne znalezisko zostało przekazane do Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.

Więcej informacji na ten temat w "Dzienniku Bałtyckim".

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy