Reklama

Atak na synagogę w Gdańsku. Policja opublikowała film z monitoringu

Policja szuka sprawcy ataku na Nową Synagogę w Gdańsku-Wrzeszczu. W bożnicy, gdzie w środę trwały przygotowania do modlitwy, mężczyzna zbił kamieniem szybę w oknie. W czwartek policja opublikowała film z monitoringu, na którym widać, jak sprawca dokonuje tego czynu.

Rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku asp. Karina Kamińska powiedziała w piątek, że jest odzew na publikację wizerunku sprawcy ataku na synagogę. 

"Policjanci sprawdzają i weryfikują te informacje" - dodała.

Wszystkie osoby, które rozpoznają mężczyznę lub mają informacje mogące pomóc w ustaleniu jego tożsamości lub miejsca pobytu, proszone są o kontakt z Komisariatem III Policji w Gdańsku. Informacje można przekazać telefonicznie, dzwoniąc na numer telefonu oficera dyżurnego: (58) 521-15-22 lub przesłać informację na adres mailowy: komendant.kp3@gd.policja.gov.pl albo zgłosić się do najbliższej jednostki policji.

Reklama

Policja ustala, jakie były okoliczności zdarzenia i czy doszło do niego w wyniku chuligańskiego wybryku, czy na tle religijnym.

Przyjęto zawiadomienie o przestępstwie, które wstępnie zostało zakwalifikowane jako narażenie na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Zagrożone jest ono karą do trzech lat więzienia.

W czwartek w godzinach popołudniowych przed budynkiem Nowej Synagogi odbyło się spotkanie potępiające atak na bożnicę, zorganizowane z inicjatywy prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Uczestniczyli w nim m.in. naczelny rabin Polski Michael Schudrich, przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP Lesław Piszewski oraz biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej Wiesław Szlachetka.

Na zakończenie spotkania dokonano symbolicznego odsłonięcia nowego okna w synagodze.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy