Reklama

Reklama

Agresywny 30-latek. Wszedł do kościoła i zaczął demolkę

Jedna z dwóch najstarszych gdyńskich świątyń była niemym świadkiem scen grozy, do których doszło w jej wnętrzu. Agresywny 30-latek z niewiadomych przyczyn zaczął demolować wnętrze kościoła w centrum miasta, zaczynając od relikwiarza, po czym okaleczył się zbitym szkłem. Został zatrzymany przez policję.

Oficer prasowa Komendy Miejskiej Policji w Gdyni Jolanta Grunert przekazała, że do zdarzenia doszło w niedzielę. 30-latek wtargnął do kościoła pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Gdyni.

- Otrzymaliśmy zgłoszenie o tym, że w kościele przy ul. Świętojańskiej jest mężczyzna, który zniszczył mienie i jest agresywny. Na miejsce pojechali funkcjonariusze i zastali 30-letniego obywatela Ukrainy, który zbił szybkę relikwiarza i szybę w drzwiach wejściowych do kościoła, a następnie samookaleczył się zbitym szkłem - dodała Grunert.

Reklama

Policjanci wezwali Zespół Ratownictwa Medycznego, który przewiózł mężczyznę do szpitala na obserwację. Funkcjonariusze przyjęli zawiadomienie o przestępstwie.

Kościół NMP Królowej Polski w Gdyni. Historia

Bazylika Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, zwana także bazyliką Morską, którą wybudowano na podstawie pierwszego projektu w 1924 roku, a więc niemal 100 lat temu. Architektura świątyni nawiązuje do bogatych w zdobienia barokowych i renesansowych kościołów Polski centralnej. Obiekt widnieje w rejestrze zabytków od 25 stycznia 1984 toku.

21 listopada 2018 roku papież Franciszek podniósł kolegiatę NMP Królowej Polski w Gdyni do godności bazyliki mniejszej, nadając tytuł bazyliki morskiej. Uroczystość nadania i publicznego ogłoszenia tej decyzji odbyła się 4 maja 2019 roku. Uroczystościom przewodniczył arcybiskup Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce.

Reklama

Reklama

Reklama